REKLAMA

Amazone Cirrus – kontrolowana jakość wysiewu

Redakcja - Technika
01.12.2018
chat-icon 0

Siewniki z pasywnymi narzędziami uprawowymi stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest wysoka wydajność przy relatywnie niskich kosztach siewu.

fot. Amazone
REKLAMA

Siewniki z pasywnymi narzędziami uprawowymi stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest wysoka wydajność przy relatywnie niskich kosztach siewu.

Polem zastosowania jest w coraz większym stopniu konserwująca uprawa gleby. Wraz z AMAZONE Cirrus rolnik wykorzystuje maszynę o precyzyjnym siewie przy średnim i wysokim plonowaniu oraz odpowiednio dużych wydajności powierzchniowej.

- Siewnik AMAZONE Cirrus wyposażony jest w redlice RoTeC+Control - mówi rolnik Grzegorz Milaszczyński. To bardzo pomocna funkcja przy wysiewie. Ze względu na to, że prowadzenie głębokościowe umieszczono obok redlicy, cały zestaw pracuje dokładniej, niż system redlic rolkowych z dołączoną, stałą rolką prowadzenia głębokościowego.

Równomierną i dokładnie kontrolowaną głębokość siewu redlic RoTeC+Control gwarantuje plastikowa tarcza Control 25 o powierzchni przylegania szerokiej na dwadzieścia milimetrów.

O mniejszy ruch gleby w strefie redlic dba czterystu milimetrowa tarcza wysiewająca wykonana ze stali narzędziowej połączona ze specjalnym formierzem redliny.

- Tarcza Control 25 pozwala szybko ustawić podstawową głębokość siewu lnu i zbóż, przez zwykły nacisk redlic - dodaje rolnik. Jeśli to konieczne, można w zatrzaskowym segmencie wykorzystać trzy stopnie ustawiania.

Redlice RoTeC+Control spokojnie pracują z naciskiem do pięćdziesięciu pięciu kilogramów. Rzeczywisty, skuteczny nacisk redlic AMAZONE jest porównywalnie wyższy, gdyż nie jest dzielony między rolkę prowadzenia głębokościowego a redlicę, lecz działa wyłącznie na redlicę. Dodatkową zaletą wysokiego udźwigu rolki prowadzenia głębokościowego jest stały, wysoki nacisk, zachowywany podczas jazdy.

Intensywność przykrywania nasion zagarniaczem lub rolką dociskową można dzięki temu dopasować do okoliczności, całkowicie niezależnie od redlic. W AMAZONE Cirrus można wybrać rozstaw redlic co dwanaście i pół cm jako rozwiązanie uniwersalne albo co szesnaście i sześć dziesiątych cm do stosowania  tylko na gruntach ornych. Dla obu odstępów redlic klinowe pierścienie oponowe są odpowiednio rozstawione.

- Dwurzędowa bardzo praktyczna brona talerzowa rozluźnia oraz gruzełkuje pole przed  siewem i pozwala wykonać dwie czynności robocze jednocześnie - twierdzi rolnik. Nie zauważyłem by pojawiały się zatory powodowane przez słomę lub ciała obce. Intensywność obróbki gleby przez talerze, kierowca może zmieniać podczas jazdy.

Przy dodatkowej konserwacyjnej uprawie gleby słoma jest dodatkowo rozdzielana na całej powierzchni.  Dwurzędową bronę talerzową wyróżnia wysoki prześwit ułatwiający przepływ gleby. Teleskopowo zamocowane talerze krawędziowe  dbają o czyste przejście do kolejnych przejazdów.  Duży odstęp między drugim rzędem talerzy a wałem klinowym dba o swobodny przepływ masy i spokojną pracę. Przepływ gleby uspokaja się już przed wałem klinowym.

Przedsiewne klinowe pierścienie oponowe pasmowo ugniatają glebę poniżej poziomu odkładania nasion.

- Dzięki przywróceniu podsiąkania, kiełki i młode rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody - dodaje użytkownik. Przy dużych opadach nadmiar wody przenika przez strefy nieugniecione pierścieniami klinowego wału oponowego. Jest to najlepsza ochrona przed zamulaniem górnej warstwy gleby. Luźna powierzchnia gleby zapobiega także niepożądanemu odparowaniu wody.


Mieszanina złożona z gleby ugniecionej i luźnej tworzy także warunki do lepszej wymiany gazowej – gwarantując kiełkom zdrowy, szybki wzrost.



W połączeniu z redlicami RoTeC+-Control w siewniku używany jest zagarniacz S z zębami o grubości do piętnastu milimetrów.

- Zęby zgarniacza są odporne na ścieranie i troszczy się o dobre przykrycie nasion nawet w najcięższych warunkach siewu - zauważa rolnik. Zagarniacz do przykrywania otwartych redlin oraz równania pola, pracuje bez zapychania się nawet przy dużych ilościach słomy.

Oddzielne, ułożyskowane obrotowo elementy zagarniacza dopasowują go do nierówności podłoża i równomiernie przykrywają nasiona tak przy dużej ilości słomy jak też przy jej braku. Przy siewie w niekorzystnych warunkach, np. na ciężkich i wilgotnych glebach, zagarniacz sprężynowy pokazuje swoją siłę.

Nacisk zagarniacza jest zmieniany centralnie, dwoma pokrętłami. Przy hydraulicznej zmianie nacisku zagarniacza najpierw, za pomocą przełożenia sworzni ustalana jest wartość minimalna i maksymalna. Tym samym, można jednocześnie jednym zaworem sterującym szybko zmienić podczas jazdy nacisk redlic, zależnie od rodzaju gleby.

(rtr) TK

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA