REKLAMA

Hodowla danieli: przepisy i pozwolenia

Redakcja - Zwierzęta
28.05.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Hodowla danieli w Polsce musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami i przepisami prawa.

Daniele są dość często hodowanymi zwierzętami w polskich gospodarstwach rolnych. Taka działalność posiada szereg licznych zalet, zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekonomicznym. Zastanawiając się nad wprowadzeniem hodowli danieli, dość mało osób rozważa kwestie prawne związane z taką działalnością.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Hodowla danieli w Polsce musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami i przepisami prawa.[/caption]

Daniele są dość często hodowanymi zwierzętami w polskich gospodarstwach rolnych. Taka działalność posiada szereg licznych zalet, zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekonomicznym. Zastanawiając się nad wprowadzeniem hodowli danieli, dość mało osób rozważa kwestie prawne związane z taką działalnością.

Hodowla danieli - jak założyć?

Istnieją pewne kwestie, o które należy zadbać w przypadku chęci zostania właścicielem hodowli danieli. Przepisy warunkują część działań, jednak tylko ich właściwe zrozumienie i wprowadzenie pozwoli na w pełni legalną i odpowiednią dla tych zwierząt hodowlę.

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy o gatunkach obcych, które obowiązuje od 11 sierpnia 2021 r. hodowcy nie mogą dowolnie wprowadzać do środowiska danieli z przeznaczeniem zasiedleń. Kwestia ta dotyczy także bażantów i muflonów. Chęć hodowli danieli wymaga także zasięgnięcia specjalistycznej opinii nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, odpowiedniego dla danego terenu.

Zobowiązany do dokonania zgłoszenia jest dzierżawca bądź zarządca obwodu łowieckiego. Powinno ono zawierać szereg zróżnicowanych informacji, które mają bezpośredni wpływ na wprowadzenie do środowiska daniela. Istotne jest, aby zawierało ono nazwę, a także siedzibę dotycząca jednostki dokonującej zgłoszenia. Niezbędne jest także zawarcie informacji na temat obwodu łowieckiego, którego sprawa dotyczy. Ważne jest również podanie celu wraz z sensownym uzasadnieniem konieczności wprowadzenia do środowiska, a także konkretny opis wpływu wprowadzenia hodowli zarówno na gospodarkę łowiecką, ale także rodzime gatunki oraz siedliska przyrodnicze.

Kolejnymi istotnymi aspektami są dane dotyczące nazwy naukowej gatunku (a także polską, jeśli takowa istnieje), dodatkowo należy podać liczbę osobników, które mają do środowiska zostać wprowadzone. Nie można pominąć także informacji o czasie, miejscu i sposobie wprowadzenia, a także wszelkich związanych z tym zagrożeń dla środowiska. Niezbędne będzie również określenie podmiotu, który wprowadzeniem się zajmuje oraz plan kontroli liczebności i podanie proponowanego, nie dłuższego niż 5 lat okresu, w którym wszystko to zostanie sfinalizowane. Oprócz tego niezbędne jest także dołączenie opinii właściwego miejscowo nadleśniczego.

Hodowla danieli pozwolenie

Po dopełnieniu wszelkich formalności i otrzymaniu odpowiedniego pozwolenia możliwe będzie wprowadzenie hodowli danieli do swojego gospodarstwa. Istotne jest jednak, aby zwierzęta miały zapewnione odpowiednie warunki, które pozwolą im na komfortowe funkcjonowanie.

Na co warto zwrócić uwagę podczas hodowli danieli?

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu hodowli danieli należy zastanowić się nad wieloma aspektami, takimi jak kwestie logistyczne warunków, w jakich zwierzęta będą żyć. Do hodowli niezbędne jest pastwisko, które choć w pewnej części jest zalesione. Jest to niezwykle istotne, gdyż pozwala z pewnym stopniu odwzorować naturalne środowisko, w jakim funkcjonują. Daniele potrafią bardzo wysoko skakać. Mocne ogrodzenie, którego wysokość posiada co najmniej 2 metry, będzie sprzyjająco wpływało na zabezpieczenie zwierząt w danej części terenu. Ważne, aby siatka została wkopana na wysokość przynajmniej 30 cm w głąb ziemi, co gwarantuje stabilny działanie ogrodzenia.

Oprócz tego niezbędne jest także wygospodarować miejsce na paśniki i zadaszone wiaty. Zwierzęta będą potrzebowały stałego dostępu do wody, dlatego należy uwzględnić również tę kwestię podczas zagospodarowywania terenu. Jeśli zastosowany zostanie inny system, należy pamiętać o odłowni, co pozwoli rozwiązać pewne sprawy logistyczne w niezwykle łatwy sposób. Bez względu jednak na rodzaj hodowli, fermę warto założyć w oddalonych od ulic i zabudowań miejscach. Daniele są zwierzętami ceniącymi sobie spokój, dlatego w trosce o ich prawidłowy rozwój warto się do tego zastosować.

Jakie korzyści wiążą się z hodowlą danieli?

Powodów, dla których sporo osób decyduje się na zaczęcie hodowli danieli, jest sporo. Jednym z nich z pewnością jest coraz większe zainteresowanie dziczyzną. Ceny mięsa daniela są spore, natomiast chętnych na zakup tego zdrowego i delikatnego produktu jest wielu. W porównaniu do innych hodowli nie jest to zajęcie tak czasochłonne czy trudne. Dodatkowym atutem jest fakt, iż nie jest to również tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Hodowla może się odbywać nawet na terenach o słabej jakości glebach czy niesprzyjającym innemu wykorzystaniu rodzaju ukształtowania terenu. Duże zainteresowanie jest także względem poroża i skóry tego zwierzęcia.

(rzw) 

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA