REKLAMA

Jak wygląda produkcja w fabryce CLAAS

Redakcja - Technika
06.05.2018
chat-icon 0

Portal rolniczy Okiem Rolnika towarzyszył studentom z SGGW w wyjeździe do do głównej siedziby firmy CLAAS w miejscowości Harsewinkel w zachodnich Niemczech.

fot. Tomasz Kodłubański
REKLAMA

Portal rolniczy Okiem Rolnika towarzyszył studentom z SGGW w wyjeździe do do głównej siedziby firmy CLAAS w miejscowości Harsewinkel w zachodnich Niemczech.

Można było nie tylko zapoznać się z produkcją maszyn rolniczych firmy Claas, podczas prezentacji na liniach produkcyjnych głównej fabryki firmy w miejscowości Harsewinkel. Celem wizyty było przede wszystkim poszukiwanie rozwiązań z zakresu edukacji w obrębie maszyn rolniczych oraz szeroko pojętego systemu rolnictwa precyzyjnego.

Na początku uczestnicy wycieczki udali się do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Hamm, gdzie zwiedziliśmy centrum dystrybucji części zamiennych. Miliony części zgromadzone są w tysiącach palet i pojemników oczekując na zlecenie dystrybucyjne.

Nowoczesne systemy identyfikacji oraz automatyczne wózki widłowe są wykorzystywane do obsługi ogromnego magazynu. Taka organizacja pracy usprawnia realizację zleceń i pomaga unikać pomyłek.

Po przybyciu do głównej siedziby firmy, w ramach zorganizowanej wizyty Pani Corinna Kotula, polka pracująca w firmie Claas oraz Karl Kraut były pracownik działu zaopatrzenia firmy, oprowadzili studentów po halach produkcyjnych fabryki, Technoparku, i Active Center znajdujących się przy fabryce, który stanowi część wystawową poświęconą zarówno najnowszym rozwiązaniom firmy Claas, w tym również systemom telematyki pojazdów rolniczych, jak i obrazującą bogatą historię firmy od czasów jej powstania, czyli od roku 1913.

Po wizycie w centrum wystawowym firmy przyszła pora na szczegółowe obejrzenie fabryki, w której produkowane są ciągniki Xerion czy Axion, kombajny zbożowe tj. Lexion, Tucano czy Avero oraz sieczkarnie polowe Jaguar.

Zatrudnienie znajduje tam ponad trzy i pół tysiąca osób, a firma do dziś zachowała rodzinne tradycje, na jej czele stoi wnuczka założyciela firmy Augusta Claas, która w roku 2010 przejęła firmę po swoim ojcu Helmucie Claas, który mając prawie dziewięćdziesiąt dwa lata, wciąż aktywnie działa w rodzinnym zakładzie.

Po dokładnym zapoznaniu się z produktami firmy Claas na jej liniach produkcyjnych, studenci mogli obejrzeć część szkoleniową, gdzie w warsztacie kształcą się przyszli pracownicy produkcyjni firmy Claas.

Pracownicy montujący maszyny żniwne Claas składają do trzech maszyn w ciągu sześćdziesięciu minut. Linia montażu kombajnów zbożowych, to główna część zakładu, w którym zatrudnionych jest trzy tysiące osób.

W Hersenwinkel produkuje się kombajny od podstaw. Stanowisko obróbki stali to miejsce od którego zaczyna się produkcja każdej z maszyn. Spawacze mający do dyspozycji zautomatyzowaną linię produkcyjną, tworzą z przygotowanych wcześniej profili ramę i inne elementy potrzebne do stworzenia konstrukcji.

Czterdzieści minut – to czas podczas którego ma zostać zmontowany dany zestaw części – właśnie tak został zaplanowany proces produkcji. Na liczącej ponad trzysta metrów linii montażowej, jednocześnie produkowanych jest kilkadziesiąt maszyn. Dużą część z tych kombajnów stanowią modele Lexion.

Warto dodać, że przychody firmy ze sprzedaży maszyn w roku 2017 wyniosły ponad trzy i pół miliarda euro natomiast wydatki na badania i rozwój osiągnęły aż dwieście dwadzieścia jeden milionów euro. Udział sprzedaaży międzynarodowej, w tym w Polsce, wyniósł ponad siedemdziesiąt procent ogólnej sprzedaży wszystkich maszyn firmy.

Choć na co dzień młodzi rolnicy mają kontakt z maszynami marki Claas, to bezpośrednia obserwacja całego cyklu produkcyjnego była dla nich bardzo ważnym doświadczeniem i dużym przeżyciem.

(rtr) Tomasz Kodłubański

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA