REKLAMA

Kiedy wykonać wapnowanie gleby?

Uzyskiwanie dobrych jakościowo wysokich plonów roślin jest uzależnione w dużej mierze od optymalnego odczynu gleby. Wg ogólnodostępnych danych ok. 70% powierzchni użytków rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny ibardzokwaśny.

18 lipca 2020 chat-icon0

REKLAMA

Uzyskiwanie dobrych jakościowo wysokich plonów roślin jest uzależnione w dużej mierze od optymalnego odczynu gleby. Wg ogólnodostępnych danych ok. 70% powierzchni użytków rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzo kwaśny.

Podstawowym zabiegiem agrotechnicznym przywracającym stan pH 6,0-7,2 (optymalny odczyn glebowy) jest wapnowanie.

Optymalnym okresem wykonania tego zabiegu, ze względów organizacyjnych i technicznych, jest okres przed wykonaniem zespołu uprawek pożniwnych.

Odczyn gleby ma bezpośredni wpływ szczególnie na:
– strukturę
– pojemność wodną
– aktywność biologiczną
– właściwości cieplne
– przyswajalność składników pokarmowych dla roślin

Potrzeby wapnowania oceniają stacje chemiczno-rolnicze. na podstawie wykonywanych przez nie badań odczynu gleby, które można łączyć ze sprawdzeniem zasobności gleby w składniki pokarmowe.

Dane te pozwolą właściwie zaplanować zabieg wapnowania określając optymalne nawożenie wapniem oraz nawożeniem mineralnym dla roślin następczych.

Zastosowanie nawozów wapniowych w dawce obliczonej na podstawie zaleceń stacji chemiczno-rolniczej powinno zlikwidować zakwaszenie gleby na okres 3-4 lat i uchronić nas przed tzw. przewapnowaniem gleby.

Przewapnowanie może wywołać:
– przesuszenie gleby
– szybszy rozkład substancji organicznej 
– przejście niektórych składników w formy nieprzyswajalne dla roślin (P, B, Fe, Mn)

Dobór nawozu wapniowego jest istotny z punktu widzenia typu gleby. Na gleby lekkie i bardzo lekkie stosuje się wapno węglanowe (dolomity, wapniaki, magnezyty). Wapno tlenkowe (tzw wapno palone) stosuje się do odkwaszania gleb ciężkich i średnich.

W przypadku gleb ubogich w magnez powinno zastosować się nawozy wapniowo-magnezowe. Magnez dostępny w tych nawozach jest kilkakrotnie tańszy od innych nawozów dostępnych na rynku.

(ru) tl 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Dopłaty 2022: Niemal 20 miliardów złotych trafiło do rolników

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników zostało przekazanych niemal 19,94 mld zł. 16,8 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

Wypłaty w ramach tej kampanii będą realizowane do 30 czerwca 2023 roku. Wraz z ARiMR przypominamy, że oczekujący na pieniądze z tego tytułu, powinni się upewniż, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie będą mogły zostać przekazane.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów

Redakcja 24 maja 2023 chat-icon0

Wybór legalnego bukmachera

Wpisując w wyszukiwarkę tenis obstawianie natrafimy na wiele firm bukmacherskich. O ile ich adresy stron będą kończyć się na .pl, to można z dużą dozą pewności stwierdzić, że są to legalnie działające firmy. Trzeba natomiast uważać na podmioty zagraniczne, często znane marki, które reklamują się podczas różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Nie zawsze ich działalność jest legalna w Polsce, dlatego trzeba sprawdzić, czy figurują one na liście Ministerstwa Finansów, czyli wykazie bukmacherów działających zgodnie z prawem. Aby bowiem móc prowadzić taką działalność, trzeba spełnić szereg wymogów.

Sprawdzenie ofert na obstawianie tenisa

Większość działających w Polsce buków ma ofertę na zakłady w tenisa ziemnego.

REKLAMA