REKLAMA

KZP-PTCh: Zmiany na nowych obszarach OSN pogorszą konkurencyjność gospodarstw

Redakcja
04.12.2017
chat-icon 0

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, przedstawił swoje zdanie na temat obowiązku dłuższego przechowywania nawozów naturalnych przez rolników.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
REKLAMA

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, przedstawił swoje zdanie na temat obowiązku dłuższego przechowywania nawozów naturalnych przez rolników.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych".

Zakłada on, że rolnicy, którzy zajmują się w swoich gospodarstwach produkcją zwierzęcą, będą zobowiązani do wybudowania zbiorników pozwalających przechowywać płynne nawozy naturalne przez okres 6 miesięcy oraz stałe przez 5 miesięcy. 

Koszty związane z tymi inwestycjami, będą musiały w całości zostać pokryte przez rolników, a ich łączna wysokość może wynieść nawet 750 milionów złotych.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej uważa, że wiele gospodarstw rolnych ma niską rentowność i nie stać ich na przeprowadzenie tak drogich inwestycji bez wsparcia Skarbu Państwa.

Problemem może być też przeprowadzenie samej inwestycji ze względu na procedury z nią związane. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest długotrwałym procesem kończącym się zwykle niepowodzeniem, a problemem mogą być też okoliczni mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się tego typu inwestycjom.

KZP-PTCh informuje, że nie wywiązanie się rolników z przeprowadzenia inwestycji, będzie musiało skutkować zmniejszeniem ilości utrzymywanych zwierząt w gospodarstwie, tak aby dopasować ilość zwierząt do obecnej pojemności zbiorników. To z kolei spowoduje, że będą one generować jeszcze mniejsze dochody, a ich rentowność dodatkowo spadnie.

Związek twierdzi, że wprowadzenie obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu pochodzenia rolniczego (OSN) na terenie całego kraju wiąże się również z nałożeniem na wszystkie towarowe gospodarstwa nowych obowiązków i ograniczeń w zakresie terminów stosowania nawozów.

KZP-PTCh podkreśla, że regulacje proponowane na nowych obszarach OSN wprowadzają negatywne skutki związane z pogorszeniem konkurencyjności towarowych gospodarstw rolnych w Polsce względem innych podmiotów z państw unijnych, którzy nie będą podlegali tak rygorystycznym wymogom środowiskowym.

(rpf) KP, KZP-PTCh 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA