REKLAMA

Obrady na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej

Redakcja - Prawo i Finanse
22.09.2017
chat-icon 0

W dniach 20-21 września 2017 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

fot. Ministerstwo Rolnictwa Węgier
REKLAMA

W dniach 20-21 września 2017 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Obrady odbyły się w Wyszehradzie, w ramach rozpoczętej w lipcu tego roku rocznej węgierskiej prezydencji.

W pierwszym dniu wizyty minister K. Jurgiel uczestniczył w oficjalnym otwarciu i zwiedzaniu 78. Krajowej Wystawy Rolnictwa i Żywności OMÉK, która jest jedną z największych wydarzeń wystawienniczych branży rolno-spożywczej na Węgrzech.

Podczas obrad ministrowie dyskutowali na temat wyzwań globalnego rolnictwa i przemysłu żywnościowego, problemu podwójnej jakości żywności, tematyki energii odnawialnej po 2020 roku, jak również węgierskiej inicjatywy BIOEAST dotyczącej współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce.

W odniesieniu do wyzwań, w obliczu których stoi europejskie rolnictwo, delegacje zgodnie wskazały na coraz większy wpływ światowego rynku na sektor rolny w UE, związany z postępującym procesem liberalizacji stosunków gospodarczych i trwających negocjacji umów o wolnym handlu i negocjacji wielostronnych w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ministrowie podkreślali, iż kluczową kwestią jest wspólny głos krajów Europy Środkowo-Wschodniej, aby interesy naszego regiony zostały właściwie uwzględnione w decyzjach dotyczących kształtu polityk UE i relacji z partnerami handlowymi.

W konkluzjach dyskusji na temat przyszłości sektora biopaliw, przyjęta została Wspólna deklaracja w sprawie dyrektywy o energii odnawialnej po 2020 roku, podsumowująca główne postulaty państw naszego regionu w odniesieniu do procedowanych obecnie na forum UE propozycji zmierzających do stopniowego wycofywania wsparcia dla produkcji biokomponentów I generacji, tj. wytwarzanych z surowców spożywczych lub paszowych.

Ministrowie Rolnictwa zaapelowali do Komisji Europejskiej o ponowną kompleksową analizę tych kwestii i rozważenie utrzymania obecnych wymogów związanych ze stosowaniem roślin uprawnych przeznaczonych na cele żywnościowe i paszowe, w produkcji biopaliw.

Prezydencja węgierska w Grupie Wyszehradzkiej podziękowała Polsce za zainicjowanie silniejszej współpracy na rzecz zwiększenia udziału zaplecza badawczego krajów UE-13 w programie Horyzont 2020 w rolnictwie. Podkreślając znaczenie badań naukowych, innowacji i rozwoju opartego na wiedzy, Ministrowie zadeklarowali gotowość kontynuacji i pogłębiania współpracy w tym zakresie.

Jako wyraz woli podejmowania dalszych wspólnych działań, podpisana została Wspólna Deklaracja w sprawie BIOEAST czyli Inicjatywy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce, opartych na wiedzy.

(rpf) źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA