REKLAMA

Pewnym krokiem w dorosłe życie, czyli jak zapewnić prosiętom odpowiednie warunki po odsadzeniu?

Redakcja - Zwierzęta
24.10.2017
chat-icon 0

Jednym z najważniejszych momentów w cyklu produkcyjnym trzody chlewnej, jest odsadzenie prosiąt od maciory.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
REKLAMA

Jednym z najważniejszych momentów w cyklu produkcyjnym trzody chlewnej, jest odsadzenie prosiąt od maciory.

Szacuje się, że optymalnym okresem, w którym powinno to nastąpić, jest 28 dzień ich życia i osiągnięcie wagi około 8 kilogramów. Uwarunkowany jest on jednak stopniem samodzielności zwierząt i tym, czy są już one w pełni przyzwyczajone do pobierania paszy.

Często okres odsadzenia wiąże się ze zmianą środowiska i sposobu żywienia, a niejednokrotnie także z łączeniem zwierząt w grupy.

W wielu przypadkach może powodować on stres, a aby uniknąć negatywnych skutków jego oddziaływania, niezbędne jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków w tym trudnym czasie.

Podstawowym aspektem, na jaki warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, jest odpowiednie żywienie młodych osobników. Trzeba pamiętać, że układ odpornościowy młodych osobników nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego jest on bardziej podatny na choroby.

Jedną z chorób trzody chlewnej, która bardzo często dotyka młode osobniki, jest choroba obrzękowa. Jest ona znana niemalże wszystkim rolnikom, którzy utrzymują świnie w swoim gospodarstwie i wynika z błędów żywieniowych, popełnianych w pierwszych tygodniach życia prosiąt.

Choroba obrzękowa - odwieczny problem wielu hodowców

W pierwszych tygodniach życia prosiąt, zwierzęta powinny pobierać najwyższej jakości paszę. Powinna być podawana w niewielkich ilościach, najlepiej kilka razy w ciągu doby.

Może być ona mieszana ze słodzikami, substancjami aromatyzującymi, mączką rybną, które poprawiają jej walory samkowe. W wielu mieszankach przemysłowych znajdują się dodatki enzymatyczne. Starter podawany prosiętom powinien zawierać w 1 kg paszy 16Mj energii strawnej, 20-21% białka oraz 1,6% lizyny oraz odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych. Poziom włókna w paszy dla prosiąt nie powinien przekraczać 3,5%.

Młode osobniki powinny mieć także zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody. Poidła smoczkowe, powinny być zamontowane na wysokości dostosowanej do wielkości zwierząt i mieć  przepływ wody w okolicach 0,75 l/minutę i obsadę do 7 sztuk na jedno poidło. 

Równie ważnym aspektem, co odpowiednie żywienie, jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków.

Temperatura w odchowaniach powinna wynosić około 27 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza wynoszącej 50-60%. W kolejnych tygodniach temperaturę stopniowo obniża się o około jeden stopień.

Wysokość temperatury w pomieszczeniach dla prosiąt zależy również od typu chlewni. Prosięta utrzymywane na rusztach powinny mieć temperaturę wyższą o 2-3 stopnie w stosunku do prosiąt utrzymywanych na słomie.

Obok utrzymywania odpowiedniej temperatury, bardzo istotne jest także zapewnienie prosiętom dostatecznej wielkości powierzchni kojca. Na jedno zwierzę powinno przypadać około 0,3 m2 podłogi, a w kojcu nie powinno utrzymywać się zbyt licznej grupy zwierząt.

Łączenie prosiąt z kilku miotów w grupy, może powodować walki hierarchiczne, dlatego ważne jest, aby łączone osobniki były podobnej wielkości oraz wagi.

Obsada kojca w systemie rusztowym nie powinna przekraczać 40 sztuk, a na głębokiej ściółce 100–150 sztuk. Zwierzęta powinny mieć również zapewnioną wystarczającą ilość miejsca przy korycie, ponieważ wszystkie prosięta jedzą i piją w tym samym czasie.

Pamiętajmy, że dobry odchów prosiąt to brak biegunek i innych chorób, a także odpowiednie pobieranie paszy i zadowalające przyrosty zwierząt.

(rzw) Krzysztof Przepióra

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA