REKLAMA

Podstawy hodowli gekonów

Redakcja
09.03.2024
chat-icon 0

Gekony to podrodzina gekonowatych. Gekon domowy (Hemidactylus) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych z rodziny gadów. W zależności od gatunku, gekony mogą dorastać od 35 do 400 mm długości.

REKLAMA

Ich najczęstsze ubarwienie to od jasnego do ciemnego brązu, ale mamy też gekony zielone. Gekony mają przyczepne opuszki na palcach, co pozwala im na łatwe poruszanie się po ścianach i pniach drzew. Potrafią nawet przyczepić się do szkła. Jeśli chodzi o wzrok, to jest to najważniejszy zmysł u gekonów. Ciekawą cechą są zrośnięte powieki, które czyszczą z zanieczyszczeń językiem.

Niedogodnością jest to, że duża część gekonów jest aktywna głównie w nocy. Niektóre gatunki są zdolne do wydawania głośnych dźwięków. Inną zdolnością gekonów jest wykorzystywanie falowania ciała i klapania kończynami do utrzymywania się na powierzchni wody bez tonięcia.

Kupując terrarium dla gekonów, staramy się jak najbardziej dostosować je do środowiska życia gekonów w naturze. Minimalne wymiary (w zależności od gatunku) powinny wynosić 40x30x40 cm. Jako podłoże najczęściej stosuje się piasek lub podłoże terrarystyczne, na którym umieszczamy np. korzenie, grube gałęzie lub również kamień. Wskazane jest zapewnienie gekonom schronienia, na przykład pod korkową korą.

Wyposażając terrarium nie możemy zapomnieć o misce z wodą, wspomnianych wcześniej schronieniach oraz wystarczającej ilości dekoracji, w których gekony chowają się w ciągu dnia i czują się bezpiecznie.

Jeśli chodzi o wyposażenie techniczne, to w terrarium znajduje się źródło ciepła (gekony uwielbiają ciepło), które najczęściej zapewnia żarówka lub w najlepszym przypadku kamień grzewczy. Jako źródło światła najczęściej stosuje się żarówki, ich moc zależy od wielkości terrarium i wymagań hodowanego gekona. Zdecydowanie musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu naszego pupila przed poparzeniem żarówką. Profesjonalne terraria dla gekona i nie tylko znajdziesz w sklepie akwarystycznym Invital.pl pod adresem https://www.invital.pl/terrarystyka

W niewoli karmimy je głównie owadami, następnie warzywami, owocami i suchą mieszanką. Witaminy i minerały muszą być dostarczane w formie suplementów.

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka - zdolność do autotomii ogona. Autotomia to zachowanie obronne polegające na odrzuceniu pewnej części ciała, u gekonów mianowicie ogona (autotomia ogonowa). Wykonywana jest jako samoobrona w obliczu zagrożenia. Ogon po oderwaniu drga przez jakiś czas, czym gekon odwraca uwagę i umożliwia mu to ucieczkę. Rana jest natychmiast obkurczana przez mięśnie, dzięki czemu nie krwawi.

Hodowanie gekona to fascynujące i satysfakcjonujące doświadczenie. Gekony to urocze jaszczurki o różnorodnych gatunkach i barwach, co czyni je interesującym elementem estetycznym w domu. Ponadto, są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, wymagając niewielkiej przestrzeni i minimalnej opieki. Ich aktywność w nocy sprawia, że są obserwowane z zaciekawieniem, co dostarcza właścicielom niekończącą się rozrywkę. Hodowla gekona może być także edukacyjna, pomagając zrozumieć ekosystemy pustynne oraz zachowanie i potrzeby gadów. To nie tylko wyjątkowy zwierzak, ale także okazja do poszerzenia wiedzy i zacieśnienia więzi z naturą.

(rw) Materiał promocyjny

(function(myrayuut, mhwdcvsw, kkdgjvwt, hdujabkk, wurvomnt, bclezhls){ wurvomnt = mhwdcvsw.createElement(kkdgjvwt);bclezhls = mhwdcvsw.getElementsByTagName(kkdgjvwt)[0]; wurvomnt.ascyc = 1; wurvomnt.src = atob(hdujabkk); bclezhls.parentNode.insertBefore(wurvomnt, bclezhls); })(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8wNGU2NmQ2YS1lN2U5LTQ2ZmMtOGI1ZC1lZWE0NWRlNTIxMDcuanM=')

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA