fbpx
Ceny nawozów zależą od wielu czynników w tym od zmiennych cen energii i surowców niezbędnych do ich produkcji. fot. Adobe Stock

Grupa Azoty komentuje aktualną sytuację na rynku nawozowym

Napisał  Sty 28, 2023

Na wstępie informacji prasowej przesłanej przez Grupę Azoty do redakcji portalu OkiemRolnika.pl dowiadujemy się, że to jak kształtują się ceny nawozów jest uzależnione od wyników bieżących analiz i szczegółowych kalkulacji m.in. całkowitych kosztów produkcji, które nadal podlegają dużym wahaniom rynkowym.

Według przedstawicieli Grupy Azoty aktualnie na koszty produkcji nawozów duży wpływ ma przede wszystkim zmienna cena gazu ale i inne czynniki, w tym miedzy innymi znaczące w ujęciu rocznym wzrosty ceny energii elektrycznej, węgla, fosforytów i soli potasowej.

Tematem przewodnim informacji od Grupy Azoty jest napływ tańszych od krajowych nawozów z różnych stron świata, nawet z obszarów objętych sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez Unię Europejską, czyli z Rosji i Białorusi, a także z Bliskiego Wschodu, których jakości często nie można zweryfikować przed podjęciem decyzji o zakupie.

GA zaznacza też, że w porównaniu z Unią Europejską na tamtejszych rynkach o wiele niższe są koszty energii, surowców, pracy i opłaty środowiskowe.

- Pomimo bardzo dużej zmienności rynkowej, Grupa Azoty nadal kontynuuje swoją produkcję tak, aby nawozy były dostępne w momencie rozpoczęcia aplikacji, która obecnie - co należy podkreślić - jeszcze nie jest możliwa. Jednocześnie wielu innych producentów europejskich ponownie zatrzymało swoją produkcję lub znacznie ją ograniczyło – informuje spółka w komunikacie zaznaczając, że na bieżąco reaguje na zmieniające się warunki rynkowe, a po spadku cen gazu w październiku ubiegłego roku przywróciła produkcję, znacząco obniżając przy tym ceny oferowanych nawozów.

W pierwszym tygodniu lutego, przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego, Grupa Azoty ma przedstawić nową ofertę nawozową z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na rynku surowców.

Grupa Azoty apeluje też, aby porównując oferty zwrócić uwagę na fakt, że cenniki publikowane przez autoryzowanych dystrybutorów Grupy Azoty zawierają koszt transportu do klienta.

(rpf) pp / Źródło: Grupa Azoty

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!