18.4°C

partnerzy:

reklama
Prognoza pogody: przedwiośnia i roztopów ciąg dalszy fot. Paweł Pąk

Prognoza pogody: przedwiośnia i roztopów ciąg dalszy

Napisał  Lut 16, 2019

Najbliższy tydzień nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Temperatury w całym kraju będą wyjątkowo wysokie jak na tę porę roku. Dopiero pod koniec tygodnia prognozowane jest delikatne ochłodzenie. Zimy na horyzoncie jednak nie widać.

Miniona noc minęła z zachmurzeniami i rozpogodzeniami – z najmniejszą ilością chmur na południowym zachodzie. Gdzieniegdzie na wschodzie (głównie na północnym wschodzie i w województwie podkarpackim) ze słabymi opadmi deszczu i mżawki. Tam miejscami wystąpiły mgły ograniczające widzialność do 100, a lokalnie nawet 50 metrów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w tej sprawie ostrzeżenia.

- W zachodniej połowie kraju, w dolinach górskich, a przede wszystkim w kotlinach sudeckich mogą tworzyć się marznące mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Termometry pokażą od -2º C na południu do 2º C nad morzem i nawet 3º C w rejonie Świnoujścia. Na terenach podgórskich będzie chłodniej – tam temperatury spadną nawet do -6º C – wymienia Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Weekend ciepły, ale z chmurami
W sobotę zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane. Jedynie na wschodzie i południowym wschodzie Polski w pierwszej połowie dnia będzie ono duże, jednak stopniowo w ciągu dnia chmury zaczną ustępować. Tam jeszcze mogą utrzymywać się mgły. Będzie ciepło – od 7º C na Suwalszczyźnie i pogórzu karpackim do 14º C na Dolnym Śląsku.

Z soboty na niedzielę więcej chmur będzie na północy kraju. Miejscami mogą wystąpić mgły, a w kotlinach sudeckich marznące mgły. Tam, gdzie niebo będzie bezchmurne, spodziewajmy się niższych temperatur. Najchłodniej będzie na terenach podgórskich – tu słupki rtęci spadną do -4º C, w Małopolsce do -2º C, a najcieplej będzie na Wybrzeżu 3-4º C.

Weekend na północy kraju zakończy się z dużym zachmurzeniem. W niedzielę słabe opady deszczu mogą pojawić się w całej północnej części kraju, na północnym wschodzie są one najbardziej prawdopodobne. Wschód Mazowsza i północ Lubelszczyzny również będzie ze słabym deszczem. Słupki rtęci wzrosną do 5º C na Suwalszczyźnie, 9º C w centrum kraju i 13º C na Opolszczyźnie oraz w Małopolsce.

Pochmurny tydzień
- Poniedziałek i wtorek prognozowany jest z dużą ilością chmur. W poniedziałek prognozowane są słabe opady deszczu na północnym wschodzie, a we wtorek z kolei na północy kraju. W nocy temperatura będzie na poziomie od 1º C do 0º C na terenach podgórskich, a na północy i zachodzie do 4º C. Maksymalnie w ciągu dnia termometry wskażą od 5-7º C na północy, wschodzie i terenach podgórskich, do 13º C na Śląsku – prognozuje synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W środę i czwartek zachmurzenie wciąż będzie duże, miejscami wystąpią opady deszczu i mżawki. Na kresach północnych, północno-wschodnich, od środy możliwe są też opady deszczu ze śniegiem. Generalnie północ Polski przez cały tydzień ma być chłodniejsza. W środę i czwartek w nocy słupki rtęci spadną do 0º C na terenach podgórskich - głównie Karpat, do nawet 5º C na Wybrzeżu. W ciągu dnia będzie 5º C na północnym wschodzie i pogórzu karpackim, do 11º C na Dolnym Śląsku.

W piątek w całym kraju zachmurzenie wciąż będzie duże. Więcej przejaśnień spodziewajmy się tylko na północy kraju. Miejscami wystąpią opady deszczu, a pod koniec dnia w Karpatach - śniegu. W nocy będzie już chłodniej – od -3º C na północnym wschodzie, do 6º C na zachodzie. Maksymalnie w ciągu dnia temperatura wyniesie 2º C na północnym wschodzie, do 9º C na zachodzie.

Hydrologicznie – całkiem nieźle
Sytuacja hydrologiczna w całym kraju się poprawiła. Wody w rzekach są na poziomie stanu średniego. Podobnie, jeśli chodzi o stan hydrologiczny gleb – i tutaj sytuacja znacznie się poprawiła.

- W najbliższych dniach mogą wystąpić nieznaczne wahania, ewentualne minimalne spadki. Natomiast w górach, na południowych krańcach Polski możemy spodziewać się wzrostów poziomu stanu wód - tam jest jeszcze trochę śniegu, a że temperatura będzie wysoka, to śnieg będzie topniał – mówi Izabela Adrian, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(rpf) Renata Struzik

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama