FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

22.5°C

partnerzy:

reklama
1/3

Rozpoczęła się wymiana praw jazdy – do 2033 roku trzeba wymienić wszystkie, nawet bezterminowe

Napisał  Mar 09, 2019

Wszystkie dokumenty prawa jazdy, które są obecnie używane w Polsce, będą musiały być wymienione na nowe. Już od poniedziałku rozpoczęło się zamawianie nowych druków. Wymiana obejmie nawet te prawa jazdy, które wcześniej były wydane bezterminowo.

Różnice między dotychczasowym prawem jazdy a nowym są dwie – lub w stosunku do dokumentów wydawanych od 2013 roku – jedna. W nowym zostanie usunięta adnotacja o adresie kierowcy z pierwszej strony dokumentu.

Drugą różnicą jest dodanie okresu ważności – w rubryce „Ważne do”, na drugiej stronie – przy czym przyjmuje się tu okres 15 lat. Dotyczy to wszystkich nowo wydawanych praw jazdy – tych które są zupełnie nowymi dokumentami, jak i tych, które są wydawane w miejsce zagubionych, czy zniszczonych. Te prawa jazdy, które są wydawane od 2013 roku już takie ograniczenie mają.

Wymianie podlegają teraz te dokumenty, których właściciele mają do tego konkretny pretekst: np. zagubili dokument i muszą wyrobić duplikat, albo ich prawo jazdy zostało zniszczone. Inne do tej pory wydane prawa jazdy zachowują swoją ważność, przy czym z czasem będą musiały być wymienione, maksymalnie w latach 2028 – 2033. Co jest szczególnie ważne, obowiązkowej wymianie na nowe, z ograniczeniem 15 lat, będą podlegać także te dokumenty, wystawione do 2012 roku, w których uprawnienia określone są bezterminowo.

Usunięcie adresu kierowcy ma pozwolić na uniknięcie konieczności wymiany prawa jazdy w sytuacji, gdy kierowca przeprowadza się, albo gdy samorząd zmienia nazwę ulicy – za co niesłusznie dotąd miał płacić właściciel dokumentu.

Tym bardziej, że ten dokument nie służy do poświadczenia miejsca zamieszkania kierowcy, ale do potwierdzenia jego umiejętności jazdy pojazdem. „Stare” prawa jazdy z adresem będą nadal jeszcze stosowane, ale wszystkie nowe, których zamawianie rozpoczęło się w poniedziałek, już tego punktu nie będą miały.

Nie wiadomo, czy kierowcy będą musieli przechodzić np. badania lekarskie przy „odświeżaniu” prawa jazdy, w którym upłynie już te 15 lat – najwcześniej nastąpi to w 2028 roku w przypadku dokumentów wystawianych w 2013 roku. Nie wiadomo też, ile będą wtedy kosztowały nowe dokumenty. Na razie można przyjąć, że wymiana będzie odbywała się na obecnych zasadach, czyli przedłużenia administracyjnego w urzędzie, przy opłacie 100,50 zł.

(rw) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama