fbpx
Wskaźnik żywności FAO na najwyższym poziomie od 5 lat fot. Paweł Pąk

Wskaźnik żywności FAO na najwyższym poziomie od 5 lat

Napisał  Sty 14, 2020

W grudniu 2019 roku wskaźnik cen żywności FAO wzrósł o 2,5% w porównaniu do listopada i wyniósł 181,7. Jest to najwyższy odnotowany poziom od grudnia 2014 roku.

Światowe ceny żywności wzrosły trzeci miesiąc z rzędu. Przyczynił się do tego duży popyt na oleje roślinne. Średnia wartość wskaźnika w 2019 roku wynosiła 171,5 punktu, to jest o około 1,8% więcej niż w 2018 roku.

Wskaźnik cen cukru w grudniu wzrósł o 4,8% w porównaniu z listopadem. Było to spowodowane wzrostem cen ropy naftowej. W Brazylii znaczne ilości trzciny cukrowej przeznaczono na produkcję etanolu – zmniejszyła się dostępność cukru na rynku światowym.

Drugim wskaźnikiem, który odnotował wzrost był wskaźnik cen olejów roślinnych. Wzrost wyniósł 9,4% i był to szósty wzrost z rzędu. Poprawa koniunktury spowodowana była wysokimi cenami oleju palmowego. Popyt na tego rodzaju olej rośnie zwłaszcza ze strony producentów biodiesla. Wzrost ceny odnotowały również oleje: sojowy, słonecznikowy i rzepakowy.

Wskaźnik cen zbóż w analizowanym okresie wzrósł o 1,4%. Wzrost spowodowany był głównie wysokimi cenami pszenicy, na którą rośnie popyt ze strony Chin. Ceny kukurydzy i ryżu pozostały stabilne.

Wskaźnik cen mięsa ukształtował się na poziomie 191,6 i był na podobnym poziomie jak w listopadzie, jednak był o 18% wyższy niż w grudniu 2018 roku. Wynikało to z dużego popytu na mięso wieprzowe ze strony Azji oraz wewnątrzunijnym zwiększonym popytem przed świętami.

Duży wzrost wskaźnika odnotowano również w przypadku wyrobów mlecznych. W grudniu wskaźnik cen wzrósł o 3,3% w porównaniu do listopada. Na wzrost wskaźnika wpłynęły głównie ceny sera, o 8% wyższe. Wzrost cen wynikał z mniejszej podaży tego produktu ze strony Unii Europejskiej i Oceanii.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.