15.3°C

reklama
reklama
1/3

Rząd planuje wydłużenie zakazu sprzedaży ziemi o kolejne 5 lat

Napisał  Sty 13, 2021

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o przedłużeniu zakazu sprzedaży ziemi. Rząd planuje przedłużyć zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na kolejnych pięć lat. Obecny zakaz sprzedaży ziemi ma wygasnąć w kwietniu 2021 r.

Jeśli rządowe plany zostaną zrealizowane, zakup działek rolnych od państwa będzie niemożliwy do 2026 r. Projekt ustawy przewiduje przedłużenie okresu wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa o kolejne 5 lat, tj. do dnia 30 kwietnia 2026 r. oraz zwiększenie z 2 ha do 5 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania.

W uzasadnieniu przypomniano, że wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, podstawowym sposobem zagospodarowania tych nieruchomości stała się dzierżawa.

Zakaz sprzedaży działek z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa obowiązuje już od kilku lat – wprowadziła go ustawa z kwietnia 2016 r. Dodano, że dotychczasowe doświadczenia wskazują, że dzierżawa nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest korzystna dla rolników.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia