REKLAMA

Budowa domu na działce rolnej 2022

Redakcja - Prawo i Finanse
10.08.2023
chat-icon 0

Chcąc wybudować dom na działce rolnej powinniśmy sprawdzić na co pozwala prawo

Rynek nieruchomości od zawsze budzi duże zainteresowanie, szczególnie wśród przyszłych nabywców. Szczególnie jeśli mowa tu o budowie domu i wcześniejszemu nabyciu w tym celu działki. Budowa domu na działce rolnej w 2022 roku jest marzeniem dla wielu osób, w szczególności biorąc pod uwagę obecną inflację. Działki rolne bywają nawet kilkukrotnie tańsze, w porównaniu do działek budowalnych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA
Chcąc wybudować dom na działce rolnej powinniśmy sprawdzić na co pozwala prawo[/caption]

Rynek nieruchomości od zawsze budzi duże zainteresowanie, szczególnie wśród przyszłych nabywców. Szczególnie jeśli mowa tu o budowie domu i wcześniejszemu nabyciu w tym celu działki. Budowa domu na działce rolnej w 2022 roku jest marzeniem dla wielu osób, w szczególności biorąc pod uwagę obecną inflację. Działki rolne bywają nawet kilkukrotnie tańsze, w porównaniu do działek budowalnych.

Czy możliwe jest jednak wykorzystanie tego faktu, a tym samym budowa domu na działce rolnej? Krok po kroku zostaną poruszone wszystkie kwestie, z których należy zdawać sobie sprawę, szczególnie chcąc zagospodarować tę działkę w inny sposób, niż wskazuje nazwa.

Jak zbudować dom na działce rolnej?

Działka rolna jest przeznaczona pod uprawę, jak sama jej nazwa wskazuje. Jednak wiele osób pragnie zamieszkać w malowniczych miejscach, czy po prostu sporo oszczędzić na aspekcie zdobywania samej działki. Czy jest to jednak zgodne z prawem? O jakie aspekty należy zadbać, aby móc tę koncepcję zrealizować? Nie mając pozwolenia na budowę, na działce rolnej postawić można jedynie domek letniskowy. Następuje to jednak również w ściśle określonych warunkach. Budynek nie może przekraczać dopuszczalnej wielkości maksymalnej wynoszącej 70 m2, przy czym powierzchnia ta musi zostać zagospodarowana w przestrzeni parterowej. Warto wiedzieć, że ani poddasze, ani antresola nie są traktowane jako element kondygnacji. Poddasze jednak musi być nieużytkowe.

Co więcej, każde z 500 m2 działki może zostać zaopatrzone w zaledwie jeden taki domek letniskowy. W innych przypadkach niezbędne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę. Bez względu na parametry budynku letniskowego niezbędne jest zgłoszenie tej budowy. W innej sytuacji może się to wiązać z wyciągnięciem odpowiedzialności karnej. Oprócz tego niezbędna jest także zmiana przeznaczenia działki na budowlaną bądź rekreacyjną. Przestrzeń ta jednak nie może być większa niż 0,5 Ha.

Budowa domu na działce rolnej przez rolnika

W powyższym akapicie mowa była o budowie domku letniskowego, jednak jak wygląda budowa domu na działce rolnej w 2022 roku? Rolnik posiada prawo do zakupu, a także zagospodarowania działki rolnej jako przestrzeni do wybudowania domu. Jednak także w tym przypadku przebiega to pod względem pewnych warunków. Mowa tu przede wszystkim o łącznej wartości terenów rolnych, których rolnik jest właścicielem. Suma tych powierzchni nie może przekraczać 300 ha. Kolejnym warunkiem jest konieczność posiadania rolniczego wykształcenia. Mogą być to jednak aspekty jedynie z nim powiązane.

Dotyczy to między innymi ogrodnictwa, architektury krajobrazu czy weterynarii. Alternatywnym aspektem jest wymóg, który określa, że nabyć działkę rolną i wybudować na niej dom może także osoba, która zajmuje się pracami rolnymi i mieszka na terenie gminy danej nieruchomości przez przynajmniej 5 lat. Kolejnym aspektem jest potrzeba deklaracji ze strony rolnika, że na zakupionej ziemi z wybudowanym domem również prowadził będzie działalność rolniczą. Dotyczy to jednak działek, których status nadal będzie wskazywał działkę rolną.

Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika

Za sprawą nowelizacji ustawy, możliwa jest budowa domu na działce rolnej w 2022 roku, i to przez osobę będącą rolnikiem. Jak w przypadku zakupu przez rolnika, i w tej sytuacji istnieją pewne aspekty, o które należy zadbać, czy po prostu kwestię, w których warto zdawać sobie sprawę. Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika jest możliwa jedynie w przypadku, gdy działka ma mniej niż 1 ha. Kwestią, o której warto pamiętać, jest jednak prawo do pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dotyczy to działek, których obszar wynosi między 30 a 99,9999 arów. Kwestia ta nie dotyczy działek do 50 arów, z budynkiem, który postawiony został przed 30.04.2016 r. KOWR natomiast musi wydać zgodę na zakup działki rolnej pod zabudowę dla obszarów równych bądź większych 1 ha.

Co z kwestią odrolnienia działki — budowa domu na działce rolnej 2022?

Każda osoba niebędąca rolnikiem, jednak mająca w planach postawić na działce budynek mieszkalny zobowiązana jest do odrolnienia działki. W pierwszej kolejności konieczne będzie sprawdzenie zapisów wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Będą tam zawarte wszystkie istotne kwestii. Jeśli działkę tę można zabudować, informacja ta również powinna się tam znaleźć. Niezbędne będzie także wystąpienie o warunki zabudowy, które również zakładają kilka istotnych aspektów, z którymi warto się zapoznać. Następną kwestią będzie wystąpienie o zmanię przeznaczenia działki na cele nierolnicze. Ważne będzie także, aby wnioskować o decyzję, która sprawi, ze działka zostanie wyłączona spod produkcji rolnej. W zależności od terenu, na którym znajduje się działka, stosowne pisma należy skierować do odpowiednich władz.

Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika jest jak najbardziej możliwa, jednak trzeba dopełnić w tej kwestii wielu formalności. Jednak korzyści wynikające z pozytywnego rozpatrzenia tej kwestii są znaczne. Należy do nich między innymi wyjątkowe ukształtowanie terenu i niezapomniane widoki, a także niższe koszta związane z zakupem terenu.

(rpf) 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA