fbpx
Granat moździerzowy znaleziony przez rolnika podczas prac polowych fot. KPP Czarnków

Granat moździerzowy znaleziony przez rolnika podczas prac polowych

Napisał  Maj 23, 2022

Na rolnika pracującego w polu czyha wiele zagrożeń, maszyny są duże i ciężkie, a bywa, że praca odbywa się w ektremalnych warunkach pogodowych. Bywa też tak, że podczas prac polowych rolnik trafia na niewybuch lub niewypał – najczęściej z okresu II Wojny Światowej. To bardzo niebiezpieczna sytuacja i nie wolno działać na własną rękę, tylko natychmiast zawiadomić policję.

Na granat moździerzowy z okresu II wojny światowej podczas pracy na polu w dniu 18 maj 2022 roku natrafił mieszkaniec gminy Trzcianka (Wielkopolska). Powiadomieni o znalezisku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Trzciance przybyli na miejsce, po wstępnych oględzinach wezwali saperów z Jednostki Wojskowej w Złocieńcu. Żołnierze zabrali granat i przewieźli go na specjalny poligon, gdzie został zdetonowany.

Wraz z policją prypominamy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.

- Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią żołnierzy - apeluje Karolina Górzna-Kustra z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie.

(rpf) kp / Źródło: KPP Czarnków

Udostępnij: