fbpx
1/13

Żniwa 2022: Przejeżdżał kombajnem między polami – nie zauważył nadjeżdżającego samochodu...

Napisał  Sie 14, 2022

To jeden z tych wypadków podczas pracy w rolnictwie w okresie żniwnym, którego można było uniknąć. Kombajnista chciał przejechać z jednego pole na drugie, teoretycznie każdy bez wyjątku wyjazd na drogę publiczną powinien się odbyć ze zdjętym hederem ale w praktyce jest tak, że przy przejeżdżaniu z jednego pola na drugie przez przecinającą je szosę ten heder nadal jest zamontowany na przodzie kombajnu a nie na wózku za kombajnem.

Zapewne to rytuna i nieuwaga, a może będące bardzo nisko we wczesnych godzinach wieczornych słońce spowodowały, że kierujący kombajnem nie zauważył nadjeżdżającego samochodu, który po chwili uderza w maszynę znajdując się pod hederem.

Zdarzenie miało miejsce 12 sierpnia 2022 roku około godziny 19.00 na terenie gminy Filipów (województwo podlaskie, powiat suwalski). W samochodzie marki Suzuki podróżowała kobieta z trójką dzieci, w wyniku odniesionych obrażeń wszyscy zostali przetransportowani do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Badanie na obecność alkoholu w organizmie wykazało, że obaj kierujący pojazdami byli trzeźwi. Obecnie trwa wyjaśnianie przez policję dokładnych okoliczności tego zdarzenia.

Na miejscu pracowały cztery zastępy strażaków, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz śmigłowiec LPW i Policja. Samochód osobowy został przez kombajn praktycznie zmiażdżony, a załączone zdjęcia pokazują co może się stać z pojazdem, którym dosłownie chwilę wcześniej podróżowała rodzina.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pracy w rolnictwie, a w okresie intensywnych prac polowych, tak jak podczas trwających żniw, o zwrócenie uwagi na pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest też stosowanie się do kodeksu ruchu drogowego, w tym szczególnie do zdejmowania hederu kombajnu i przewożenia go na przystosowanym do tego wózku.

(rpf) pp / Źródło: Policja, OSP Filipów

Udostępnij: