fbpx
1/2

Pożar suszarni do zboża – rolnikowi udało się uratować część plonów

Napisał  Lis 08, 2022

Pożar plonów, czyli trudu i pracy włożonej w uprawę I zbiór zboża to dramat dla każdego rolnika, dlatego nie dziwi nas błyskawiczna samodzielna akcja ratunkowa podjęta przez właściciela silosu ze zbożem, który zajął się ogniem.

Zdarzenie miało miejsce 7 listopada 2022 roku tuż po godzinie 8.00 w miejscowości Kopalina (województwo opolskie, powiat namysłowski, gmina Namysłów), a chwilę póżniej do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie wpłynęło zgłoszenie.

Aż dwanaście zastępów strażaków ruszyło na pomoc. Jako pierwszy na miejsce dotarł zastęp z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawiścia, a strażący zastali płonące ziarna zbóż zgromadzonych w suszarni stojącej na terenie gospodarstwa.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Zawiść stwierdzono że doszło do pożaru zboża zgromadzonego w suszarni znajdującej się na terenie prywatnej posesji. Okazało się też, że właściciel suszarni wykorzystując taśmociąg kubełkowy usunął z niej około 15 ton zboża.

Starszy kapitan Piotr Brach z KP PSP w Namysłowie informue, że działania zastępów polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną,
- odłączeniu  zasilania w energię elektryczną urządzenia,
- podaniu 2 prądów wody do wnętrza suszarni oraz na palące się zboże,
- opróżnieniu zbiornika z zalegającego zboża,
- przelaniu wodą zboża celem dogaszenia ognia,
- sprawdzeniu obiektu za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia zarzewi ognia,
- udzieleniu pomocy medycznej właścicielowi i pracownikowi, którzy uskarżali się na ból głowy oraz brzucha oraz przekazaniu ich przybyłemu na miejsce ZRM.

Na miejscu poza OSP Zawiść pracowały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Namysłowie, 1 zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kluczborku oraz 6 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Pokój tj. : OSP Zawiść, OSP Lubnów, OSP Domaradzka Kuźnia, OSP KSRG Domaradz, OSP KSRG Fałkowice, OSP KSRG Pokój.

(rpf) pp / Źródło: KP PSP w Namysłowie

Udostępnij: