Trudna sytuacja w obrocie towarami rolno-spożywczymi
Plantatorzy coraz częściej sygnalizują problemy występujące w obrocie towarami rolno-spożywczymi, dotyczą one głównie warzyw, a w szczególności ziemniaków.
Plantatorzy coraz częściej sygnalizują problemy występujące w obrocie towarami rolno-spożywczymi, dotyczą one głównie warzyw, a w szczególności ziemniaków.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z przedstawicielami producentów rolnych oraz służb mających uprawnienia kontrolne w zakresie importu owoców i warzyw. Spotkania odbywają się cyklicznie i poświęcone są analizie bieżącej sytuacji na rynku oraz możliwymi do realizacji działaniom resortu rolnictwa.
Przenawożenie pomidorów – objawy, jak temu zaradzić?
Celem tych spotkań jest określenie zakresu koniecznych działań legislacyjnych, których podjęcie umożliwi ograniczenie szarej strefy handlu hurtowego oraz detalicznego.
Mają też doprowadzić do ustalenia rozwiązań umożliwiających łatwą identyfikację przez konsumentów pochodzenia oferowanych w sprzedaży produktów rolno-spożywczych. Zostaną również określone konsekwencje, które poniosą przedsiębiorcy w przypadku oferowania towarów, których miejsce pochodzenia zostało zafałszowane lub których jakość nie odpowiada przyjętym w Polsce standardom.
Wkrótce nabór wniosków o wsparcie dla producentów owoców i warzyw
Ważnym uzupełnieniem tych działań są kontrole prowadzone przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Izby Skarbowe oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
MRiRW na podstawie zgłaszanych przez rolników postulatów oraz analizy skutków zastosowanych środków interwencyjnych będzie na bieżąco dokonywać korekty wprowadzonych rozwiązań.
(rpf) Paweł Pąk / MRiRW
Okradał sąsiadów z plonów. Groził im śmiercią
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.