fbpx
Kiedy oprysk śliwy na robaki? fot. Adobe Stock

Kiedy oprysk śliwy na robaki?

Napisał  Mar 10, 2023

Śliwy to rodzaj drzew pochodzących z rodziny różowatych. Mimo że wiele zależy od konkretnej odmiany, to wymagania glebowe tego gatunku są stosunkowo wysokie. Śliwa lubi gleby wapienne, wilgotne, piaszczysto-gliniaste i ciężkie. Aby mogła rozwijać się w pełni prawidłowo, potrzebuje stałego dostępu szeregu składników odżywczych.

Panujące w Polsce warunki klimatyczne sprawiają, że śliwy bardzo dobrze rosną na wielu terenach. Dobre podłoże glebowe nie jest jednak gwarantem dużych, zdrowych i mięsistych owoców. Istotne znaczenie dla rozwoju oraz jakości i intensywności plonowania śliwa ma stosowanie odpowiednich środków ochrony i oprysków powstrzymujących szkodniki. Kiedy pryskać śliwę na robaki?

Śliwa – kiedy oprysk na robaki?

Śliwy to popularne drzewa, które bardzo często uprawiane są przez posiadaczy własnych przestrzeni ogrodowych. Ze względu na słodki smak i obfitość plonów wielu sadowników i działkowców ceni sobie ten gatunek z rodziny różowatych. Dorodność owoców śliwy zależy nie tylko od warunków glebowych, ale i terminowego stosowania oprysków. Liczne zagrożenia, wywołane przez szkodniki, mogą przyczyniać się do zahamowań w procesie rozwoju drzewa i jednocześnie ograniczać powstające na nim plony. Najczęściej spotykanymi robakami są: owocówka śliwkóweczka (Laspeyresia funebrana), Owocnica żółtoroga (Hoplocampa minuta), Pordzewiacz śliwowy (Vasates fockeui), a także Mszyca śliwowo-trzcinowa (Hyalopterus pruni) i śliwowo-kocankowa (Brachycaudus helihrysi). Termin pryskania śliwy na robaki zależy przede wszystkim od gatunku szkodnika, okresu fenologicznego (fazy rozwoju rośliny), oraz panujących warunków pogodowych.

Kiedy oprysk śliwy na robaki? – najczęściej występujące szkodniki

Istotnym krokiem w przypadku uprawy śliwy jest wykonywanie tzw. oprysków zapobiegawczych. Stosuje się je już w okresie nabrzmiewania pąków. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zagnieżdżenia się w pąkach listnych wielu gatunków szkodników. Profilaktyka i stosowanie oprysków wczesną wiosną stanowi jednej z fundamentalnych czynników warunkujących dorodność, mięsistość i zdrowotność owoców. Kolejnym ważnym punktem przy uprawie śliwy jest sumienna obserwacja stanu rośliny, bo to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie w porę zareagować i powstrzymać ewentualne szkodniki przed dalszym rozprzestrzenianiem się. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości na liściach, pniach, pąkach, czy owocach (w późniejszej fazie), powinniśmy jak najszybciej znaleźć ich przyczynę i zastosować odpowiedni oprysk.

Kiedy pryskać śliwę na robaki owocnicy śliwkóweczki?

Niezaprzeczalnie, jednym z najczęściej występujących robaków na śliwach jest owocówka śliwkóweczka. Jest to niewielki, szarobrązowy owad, który składa jaja na zawiązkach owoców najczęściej w pierwszej połowie maja. Kolejna faza rozprzestrzeniania się owocówki, określana jako “drugie pokolenie” ma miejsce w miesiącach wakacyjnych – od lipca, aż do końca sierpnia. Szacunkowa znajomość okresu rozprzestrzeniania się owocówek śliwkóweczek ma ogromne znaczenie w kontekście terminu stosowania odpowiednich oprysków. To właśnie w tych okresach należy podjąć działania zapobiegawcze.

Termin pryskania śliwy na robaki owocnicy żółtonogiej i przędziorka owocnego

Owocnica żółtoroga to szkodnik, który występuje najczęściej w okresie wiosennym. Robaki zalęgają się na śliwie, intensywnie wgryzając się w zawiązki owocowe śliwy. Uszkadzają w ten sposób pąki i hamują możliwość ich dalszego, prawidłowego rozwoju. Dużym zagrożeniem dla rozwoju śliwy są także przędziorki owocowce. Te szpeciele także żerują w okresie pojawiania się pierwszych młodych pędów i liści. Przędziorki wysysają z nich soki, przez co liście śliwy szybciej opadają. Charakterystycznym objawem występowania przędziorek na roślinie są drobne, ale liczne plamki. W przypadku obu tych szkodników, zaleca się stosowanie oprysków wczesną wiosną. Oczywiście termin ten będzie ulegał niewielkim modyfikacjom – w zależności od panujących warunków pogodowych. Aby zminimalizować ryzyko występowania owocnic i przędziorków na posadzonych śliwach, należy zawsze kupować sadzonki ze sprawdzonej szkółki.

Kiedy pryskać śliwę na robaki mszycy?

Jednym z największych zagrożeń dla poprawnego rozwoju śliw są także mszyce. Szkodniki te skutecznie wysysają sok z liści, co prowadzi do szybkiego osłabienia drzewa. Jeśli zauważamy, że liście śliwy szybko żółkną i stosunkowo wcześnie zaczynają opadać, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z tym szkodnikiem. Mszyce mogą przenosić także szarkę. Jest to groźna choroba śliw, wywołana wirusem Plum pox virus. Należy pamiętać, że zainfekowanie rośliny tym wirusem wiąże się z koniecznością usunięcia drzewa, ponieważ szarka lubi się rozprzestrzeniać i atakować kolejno inne rośliny w sadzie. Pierwsze mszyce wylęgają się już w marcu. Zagnieżdżają się przede wszystkim na pąkach kwiatowych oraz zawiązkach listnych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego szkodnika na uprawianej śliwie, należy zdecydować się na oprysk już w fazie zielonego pąka.

(rup)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!