FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

26.9°C

partnerzy:

reklama
Co z neonikotynoidami w nadchodzącym sezonie fot. Paweł Pąk

Co z neonikotynoidami w nadchodzącym sezonie

Napisał  Lut 12, 2019

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o utrzymanie derogacji w zakresie stosowania zapraw neonikotynoidowych.

Nadzwyczajna sytuacja spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz duże nasilenie szkodników utrzymujące się w uprawie rzepaku powoduje, że rolnicy nie są w stanie skutecznie chronić rzepaku ozimego z wykorzystaniem dostępnych metod. Ponadto, wielokrotne wykonywanie zabiegów nalistnych powoduje dodatkowe obciążenie dla środowiska naturalnego. Z tych powodów w zeszłym roku udało się uzyskać derogację dla zapraw opartych na substancjach neonikotynoidowych.

Mając na uwadze fakt, iż wciąż nie pojawiły się niepodważalne badania naukowe, rozstrzygające wieloletni spór o neonikotynoidy, czy alternatywa, która zastąpi te substancje w użyciu – samorząd rolniczy wystąpił z wnioskiem o utrzymaniu derogacji w tym zakresie, jak również o odnawianiu jej na każdy nowy sezon.

Jak podkreśla KRIR, jest to szczególnie istotne w świetle realizacji Programu Wieloletniego „Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju” oraz programie przyjętym 26.03.2018 r. przez resort rolnictwa w sprawie działań w zakresie pozyskiwania alternatywnych źródeł białka dla białka soi GM w żywieniu zwierząt, gdzie wskazuje się śrutę rzepakową jako cenne źródło rodzimego białka i energii oraz szansę na zwiększenie opłacalności hodowli.

Wdrożenie rozwiązań umożliwiających odejście od stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO będzie możliwe po zabezpieczeniu odpowiednich środków ochrony od uprawy surowców alternatywnych źródeł białka paszowego.

(rpf) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama