fbpx
W obecnym sezonie grypa ptaków przyniosła największe straty w historii dla potentatów drobiatskich. fot. Paweł Pąk

Czy ptasia grypa zagoni kury z wolnego wybiegu do klatek?

Napisał  Mar 01, 2023

Po tym jak grypa ptaków HPAI opanowała niemal cały Świat siejąc strach wśród hodowców drobiu, całkiem dobrze wygląda sytuacja w Ameryce Południowej, gdzie np. w Brazylii jak dotąd nie potwierdzono obecności wirusa tzw. ptasiej grypy.

Nadzwyczajne środki ostrożności zostały wprowadzone w Argentynie i Urugwaju, gdzie obecność wirusa HPAI potwierdzono w organizmach padłych, dzikich ptaków.

Ogromne emocje w branży drobiarskiej na całym świecie budzi wspomniany już wcześniej brak doniesień o jakichkolwiek stwierdzonych przypadkach wirusa wysoce złośliwej grypy ptaków HPAI z Brazylii.

Obecny sezon grypy ptaków jest najgorszym w historii dla kilku potentatów drobiarskich kilku potentatów drobiarskich głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Japonii.

Czy zwierzęta z wolnego wybiegu trafią z powrotem do klatek?

- W dyskusjach wśród specjalistów coraz częściej pojawiają się głosy o nowym paradygmacie drobiarskim – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Zmieniło się wiele, bowiem jeszcze przed kilkoma laty wydawało się, że zwiększanie dobrostanu ptaków zgodnie z sugestiami organizacji ekologicznych czyli dostęp do wybiegów, duże okna w kurnikach, itp. będzie kierunkiem wdrażanym w życie. Jednak w obecnej trudnej sytuacji nawet najbardziej progresywni specjaliści sugerują budowę obiektów drobiarskich pozbawionych okien zapewniających minimalny kontakt z otoczeniem zewnętrznym.

Takie kwestie na razie są w sferze dyskusji, jednak wydaje się, że będą to coraz częściej podnoszone argumenty i nie jest wykluczone, że to ten kierunek zdominuje rozwój branży, a nie trendy ekologiczne.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: