fbpx

Stres cieplny u krów mlecznych szczególnie dokuczliwy latem

Napisał  Lip 03, 2022

Stres cieplny krów mlecznych to szczególnie duży problem latem. Jest on spowodowany przegrzaniem organizmu w wyniku wysokich temperatur i dużej wilgotności powietrza.

Niekorzystne warunki pogodowe przekładają się na obniżenie produktywności zwierzęcia, a w konsekwencji oznaczają straty dla hodowców, ponieważ stres cieplny przejawia się między innymi spadkiem produkcji i jakości mleka.

W optymalnych warunkach najbardziej dogodną strefą komfortu cieplnego krów mlecznych są temperatury w przedziale 8-16 st. C, dlatego już w temperaturze powyżej 20 st. C można zaobserwować niekorzystne objawy stresu cieplnego wśród tych zwierząt.

Najczęściej przejawiają się one apatycznością, przyspieszeniem oddychania, nadmiernym ślinieniem, skróceniem czasu przeżuwania, wzrostem przyjmowania płynów przy jednoczesnym spadku pobierania paszy.

Produkcja mleka, funkcje rozrodcze, przyrosty zostają odsunięte na dalszy plan, gdyż najważniejsze staje się utrzymanie najważniejszych organów życiowych. Bardzo często stres cieplny przekłada się również na wystąpienie tzw. stresu oksydacyjnego, pod wpływem którego następuje spadek odporności zwierzęcia na skutek gromadzenia się w jego organizmie wolnych rodników.

To z kolei może prowadzić do innych schorzeń, jak stan zapalny błony śluzowej macicy, mastitis, problem z wydaleniem łożyska.

Jak żywić krowy podczas upałów?
Krowy pod wpływem stresu cieplnego zmieniają nawyki żywieniowe. Przede wszystkim pobierają większą ilość pożywania w nocy, gdy jest chłodniej niż w ciągu dnia. Częściej podchodzą do stołu paszowego, lecz mniej pobierają w trakcie jednego odpasu. Ponadto spożywają mniej pasz włóknistych, np. słomy, a więcej objętościowych (mieszanki paszowe).

W związku z tym warto:
- włączyć racjonalny sposób żywienia, karmiąc krowy odpowiednio odmierzonym, świeżo wymieszanym TMR,
- zwiększyć częstotliwość podawania pasz do 3-4 razy w ciągu doby, co zminimalizuje ryzyko zagrzewania się pasz oraz zachęci krowy do częstszego przyjmowania pokarmu,
- systematycznie polewać pasze/TMR wodą, by nie dopuścić do ich przesuszenia się oraz stosować dodatki ograniczające ten proces,
- zabezpieczyć kiszonki przed fermentacją poprzez właściwe wybieranie ich z silosów oraz zastosowanie odpowiednich środków konserwujących i zakiszaczy,
- zapewnić zwierzętom stały dostęp do chłodnej wody pitnej.

Ponadto dobrze jest zadbać o suchą ściółkę, która zapewni odprowadzenie wilgoci z pocących się zwierząt, gdyż przy wysokiej temperaturze i wilgotności znacznie utrudnione jest odparowanie wody z powierzchni ciała.

Pomyślmy o odpowiednich rozwiązaniach w oborach, które zapewnią większy komfort krowom podczas upałów: montażu efektywnej wentylacji zapewniającej nie tylko cyrkulację powietrza, ale również odprowadzenie gazów fermentacji odchodów, oraz zraszaczy.

(rzw) 

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer niedziela, 03 lipiec 2022 21:32

    biedne krasule też potrzebują się wychłodzić

Skomentuj