fbpx
Polska ponownie wolna od ptasiej grypy fot. Adobe Stock

Polska oficjalnie krajem wolnym od ptasiej grypy

Napisał  Cze 21, 2022

Deklaracja o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, została złożlona 21 czerwca 2022 roku do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Artykuł 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, mówi, że jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).

W okresie od listopada 2021 roku do czerwca 2022 r. w Polsce wystąpiły 94 ogniska gryopy ptaków HPAI. Inspekcja Weterynaryjna zapewnia, że wdrożyła w tym okresie wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby, a czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w ostatnim ognisku zostały zakończone w dniu 23 maja 2022 r.

21 czerwca zatem upłynął termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej,co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE.

- Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Grypa ptaków HPAI, zwana potocznie ptasią grypą, bardzo mocno dała się we znaki również w innych krajach europejskich, w tym szczególnie we Francji gdzie zutylizowano miliony ptaków oraz między innymi w Stanach Zjednoczonych. Jednak kraje te również informują o wyhodzeniu z tego kryzysu.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: