fbpx
To już ósme ognisko afrykańskiego pomoru świń ASF w Polsce w 2022 roku. fot. Paweł Pąk

ASF: Ósme ognisko w 2022 roku

Napisał  Lip 18, 2022

Kilku tygodni co kilkanaście dni pojawia informujemy o wyznaczaniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski. Tym razem jest to już ósme ognisko w 2022 roku.

Wyznaczono je 15 lipca 2022 roku w gospodarstwie utrzymującym 5 świń, położonym na terenie miejscowości Strzelczyn w województwie zachodniopomorskim (powiat gryfiński, gmina Chojna) na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy.

Z informacji podanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że ognisko ASF numer 2022/8 wyznaczono na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605

- W gospodarstwie, w którym wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij:

2 komentarzy

  • rolnik
    Link do komentarza rolnik sobota, 23 lipiec 2022 20:46

    asf w Polsce będzie tak długo do ostatniego gospodarstwa ,- chowu indywidualnego czyli typu zamkniętego . Z chwilą gdy się zostaną tylko fermy z chowem kontraktowym to wtenczas zostanie ogłoszone iż nie ma już w naszym kraju słynnego ASF-u .

  • farmer
    Link do komentarza farmer poniedziałek, 18 lipiec 2022 19:24

    interesujące, że poza unia nie widać jakoś tak bardzo wpływu asf na produkcje trzody......

Skomentuj