REKLAMA

Burmistrz Wrześni z zarzutami żądania łapówki przy budowie biogazowni


Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wskazuje, że Burmistrz Wrześni Tomasz K. za pośrednictwem innych osób dopuścił się złożenia korupcyjnej propozycji przedsiębiorcy w zamian za możliwość kontynuowania realizacji inwestycji, jaką była budowa biogazowni. Przedsiębiorca zyskałby taką możliwość po cofnięciu wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości, na której miała być zrealizowana inwestycja.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Propozycja wręczenia „łapówki” w wysokości 200 tysięcy złotych została odrzucona przez przedsiębiorcę, a inwestycja miała nie dojść do skutku.

Na podstawie postanowienia Prokuratora 6 listopada 2023 roku funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania mężczyzny przebywającego na terenie województwa wielkopolskiego. Przeprowadzono przeszukanie w miejscu zamieszkania podejrzanego, które miało na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w sprawie.

Tomasza K. doprowadzono następnie do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie przedstawiono mu zarzut z art. 228 k.k.

Zarzuty są poważne, bowiem sprawa dotyczy powoływania się przez ustalone osoby w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych oraz utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów, a także podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych, tj. o przestępstwo z art. 230 §1 kk.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego zapobiegawcze środki wolnościowe, tj. zawieszenie w czynnościach służbowych, dozór policji, poręczenie majątkowe w kwocie 20 000,00 zł, zakaz opuszczenia kraju oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajęli tymczasowo mienie w wysokości 5 150,00 dolarów amerykańskich.

W śledztwie zarzuty postawiono już łącznie pięciu osobom. Bieżące zatrzymanie ma związek z trzecią realizacją procesową w prowadzonym wielowątkowym postępowaniu przygotowawczym.

(rpf) Źródło: CBA


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA