REKLAMA

Co zrobić z dynią wykorzystaną na Halloween?

Redakcja - Rozrywka
26.09.2022
chat-icon 0

Halloween to święto, które w ostatnich kilku latach zyskało w naszym kraju niemałą popularność. Szczególną radość czerpią z niego dzieci wędrujące od domu do domu, zbierając cukierki. Haloween kojarzy się nam ze świetną zabawą, często zapominamy bądź nawet nie zdajemy sobie sprawy z negatywnych skutków takiego świętowania.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Halloween to święto, które w ostatnich kilku latach zyskało w naszym kraju niemałą popularność. Szczególną radość czerpią z niego dzieci wędrujące od domu do domu, zbierając cukierki. Haloween kojarzy się nam ze świetną zabawą, często zapominamy bądź nawet nie zdajemy sobie sprawy z negatywnych skutków takiego świętowania.

Dynie, które trafią na śmietnik, ulegają rozkładowi. W jego trakcie emitują do środowiska metan, czyli związek organiczny, który u człowieka powodować może choroby, takie jak astma czy rozedma płuc. Należy więc pamiętać, aby dynie wyrzucać zawsze do kompostu bądź bioodpadów, nigdy do odpadów zmieszanych.

Jaką dynię wybrać na Halloween?

Charakterystycznym elementem, bez którego Halloween nie mogłoby się odbyć, jest odpowiednie oświetlenie. Październikowa tradycja polega na wycinaniu różnych kształtów z dyni, tworząc z niej lampiony. Takie działanie powoduje, że każdego roku marnuje się kilka bądź nawet kilkanaście ton dyni. Można tego uniknąć, dokonując świadomych wyborów konsumenckich. Dynie podzielić można na konsumpcyjne, pastewne oraz ozdobne. Jedynie te pierwsze uprawiane są w celu ich późniejszego zjedzenia. Warto więc zdecydować się na pozostałe dwa rodzaje dyni, które nie nadają się do spożycia. Ich kupowanie w celu wykonania lampionu pozwoli zminimalizować zjawisko marnotrawstwa jedzenia. W niektórych marketach znajdziesz także dynię oleistą, która hodowana jest na pestki. Zawiera ona mniej miąższu, który jest wyrzucany po przygotowaniu lampionu.

Pomysły na dynię z Halloween

Jeżeli kupiłeś dynię konsumpcyjną, nadal możesz uniknąć niepotrzebnego marnowania dobrej żywności. Wystarczy, że odpowiednio traktujesz ją po zakończeniu się tego święta. Dzisiaj podpowiemy, co można zrobić z dyni na Halloween.

Przyrządź ciekawy posiłek

Z dyni można przygotować wiele ciekawych potraw. Miąższ z dyni posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, jest źródłem cynku i witaminy E oraz pomaga w walce z wolnymi rodnikami.

  1. Przyrządzisz z niej idealny na jesienne wieczory krem bądź pyszną rozgrzewającą zupę.

  2. Kultową przekąską z dyni jest oczywiście ciasto będące jednym z najzdrowszych i najłatwiejszych w przygotowaniu. Jego zdrowotne właściwości sprawią, że nie będziesz miał wyrzutów sumienia po sięgnięciu po kolejny kawałek tego przepysznego ciasta.

  3. Rozpływające się w ustach ciasteczka dyniowe do gustu powinny przypaść każdemu. Ich przygotowanie jest banalnie proste a efekt rewelacyjny.

  4. Dynia świetnie nada się także do placków. Przygotujesz je podobnie do placków ziemniaczanych.

  5. Dynia zastąpi ziemniaki nie tylko w plackach, możesz podać ja do obiadu w formie puree.

  6. Sokowirówka i dynia to świetne połączenie! Sok dyniowo-marchewkowy będzie świetnym źródłem witamin, zaskoczy Cię także pysznym smakiem.

  7. Jeśli nie lubisz spędzać dużo czasu w kuchni, możesz po prostu upiec dynię w piekarniku. Wystarczy, że usuniesz z niej pestki, doprawiasz do smaku, a następnie upieczesz w piekarniku do momentu, aż będzie ona miękka.

  8. Jeżeli nie masz ochoty na dynię w tym momencie ale jednocześnie nie chcesz jej wyrzucać, możesz przygotować powidła i przetwory dyniowe, z których będziesz mógł skorzystać w dowolnej porze roku. Dynię możesz zamarynować w occie bądź dodać ją do leczo.

Nadmiar przyrządzonego jedzenia możesz oddać do pobliskiej jadłodzielni. Na pewno znajdzie się ktoś, kto z przyjemnością skosztuje przygotowaną przez Ciebie potrawę. Nie dość, że nie przyczynisz się do problemu, jakim jest marnowanie żywności, to jeszcze umilisz komuś dzień, dostarczając mu wartościowy i pyszny posiłek.

Nie wyrzucaj pestek

Warto także suszyć pestki dyni, które następnie można stosować zdrową przekąskę. Posiadają one wiele właściwości prozdrowotnych takich jak wzmacnianie odporności organizmu czy obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Możesz je także uprażyć i następnie dodawać do potraw. Nie tylko świetnie ozdobią dany posiłek ale także nadadzą mu niezwykłego smaku.

Dynia jako pasza dla zwierząt

Jeśli znasz osoby, które posiadają gospodarstwo bądź sam jesteś właścicielem zwierząt gospodarskich, to nie musisz martwić się o marnowanie dyni. Jej walory smakowe i zawartość wielu składników odżywczych sprawia, że będzie ona idealną paszą dla zwierząt. Pestki dyni wykazują właściwości przeciwzapalne oraz zapobiegają rozwojowi tasiemców u świń i bydła. Natomiast miąższ wzmacnia system immunologiczny zwierząt. Dynię można ususzyć i dodawać do pokarmu podczas zimy, kiedy to zwierzęta jedzą uboższy w witaminy pokarm. Dynie pomoże uzupełnić powstałe niedobory. Pamiętaj, by zwierzętom podawać jedynie zdrowe okazy dyń, nie mogą być one zgniłe ani zawierać pleśni.

Szerz świadomość

Marnowanie żywności to problem globalny, którego nie wolno bagatelizować. Gnijące jedzenie prowadzi on do niszczenia cennych zasobów wody i energii oraz wytwarza dwutlenek węgla przyczyniający się do powstawania zmian klimatycznych. Zwiększaj świadomość swoich bliskich i przedstawiaj im sposoby, które pomagają  w walce z marnotrawstwem żywności.

(rro)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA