REKLAMA

Coraz mniej miejsc na bocianie gniazda

Redakcja - Zwierzęta
05.07.2016
chat-icon 0

Prawie nie ma już dachów krytych strzechą, ubywa wysokich drzew – naturalnych miejsc gniazdowania bocianów białych w Polsce. Ptaki coraz częściej wybierają więc niezbyt bezpieczną lokalizację – słupy energetyczne.

PAP / Tytus Żmijewski
REKLAMA

Prawie nie ma już dachów krytych strzechą, ubywa wysokich drzew – naturalnych miejsc gniazdowania bocianów białych w Polsce. Ptaki coraz częściej wybierają więc niezbyt bezpieczną lokalizację – słupy energetyczne.

Spółka energetyczna Tauron Dystrybucja szacuje, że na zarządzanych przez nią słupach energetycznych znajduje się około 1600 bocianich gniazd, o które energetycy dbają w ramach akcji „Bocian nasz”.

Jak poinformowano w środę, podczas ostatniej zimy uporządkowali lub przeprowadzili czynności pielęgnacyjne w 60 gniazdach, a także zamontowali 39 stalowych platform, na których umieścili bocianie domostwa powyżej przewodów energetycznych. W tym roku pomagają też ornitologom w obrączkowaniu młodych bocianów.

„Energetycy wspomagają naszą pracę przede wszystkim przez udostępnienie specjalistycznego sprzętu. Podnośniki hydrauliczne umożliwiają nam bezpieczne dotarcie do gniazda i obrączkowanie młodych bocianów. Corocznie tylko na terenie województwa śląskiego obrączkujemy ponad 100 młodych ptaków w gniazdach. To naukowa metoda badawcza, stosowana na całym świecie już od ponad 100 lat. Ptaki oznakowane metalową obrączką z indywidulanym kodem są identyfikowane w kolejnych latach życia w różnych miejscach i sytuacjach” - tłumaczy ornitolog dr Jacek Betleja.

Budowanie gniazd na słupach energetycznych często zagraża życiu ptaków. Szczególnie nieizolowane przewody elektryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla bocianów i ich młodych. Gniazdo bociana białego, rozrastając się rok po roku, może ważyć nawet 2 tony, co grozi poważnymi awariami sieci energetycznych.

„Każdego roku pod okiem ornitologów oczyszczamy gniazda i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów energetycznych. To pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a nam utrzymywać sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym” – powiedział Marcin Marzyński z Tauron Dystrybucja.

Energetycy, na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania, aby jak najlepiej pomagać bocianom. Tauron organizuje między innymi szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, profesjonalnie przygotować gniazdo i bezpiecznie umieścić je na platformie. Ranne bociany, które na przykład wypadły z gniazda, są przewożone przez energetyków do specjalistycznych ośrodków.

Polska jest krajem, gdzie gniazduje największa część światowej populacji bocianów białych – co czwarty pochodzi z naszego kraju. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA