REKLAMA

Grypa ptaków: Trwają testy szczepionek na wirusa HPAI

Redakcja - Zwierzęta
18.04.2023
chat-icon 0

W ramach badań prowadzonych przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) testowane są cztery szczepionki przeciwko wirusowi grypy ptaków.

REKLAMA

W ocenie Amerykanów to dopiero pierwszy krok, który rozpoczyna proces badawczy zmierzający do stwierdzenia zasadności stosowania szczepionek u drobiu.

- Historycznie najgorsza epizoocja grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych skłoniła Amerykanów do ponownego zainteresowania się szczepieniami jako jednej z alternatywnych metod walki z HPAI w komercyjnych stadach drobiu – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Z informacji podawanych przez agencję Reuters, USDA testuje szczepionki od następujących firm:
- Zoetis Inc,
- Merck Animal Health,
- dwie szczepionki opracowane przez dział badawczy USDA.

Według zapowiedzi Amerykanów, wstępne dane o wynikach prowadzonych testów dostępne będą najprawdopodobniej już w maju i czerwcu tego roku. Wyniki te są bardzo ważne, bowiem będzie od nich zależeć czy badania będą kontynuowane.

Obawy dotyczące zakłóceń w handlu zagranicznym, które mogą zaistnieć w sytuacji stosowania szczepionek, w związki z brakiem akceptacji takich działań przez kraje importujące towarzyszą przedstawicielom branży drobiarskiej w Stanach Zjednoczonych.

Co prawda publiczne konsultacje dotyczące sczepień trwają już dłuższy czas, ale nie wydaje się by jakiekolwiek konkluzje zostały osiągnięte w najbliższej przyszłości. Z jednej strony wskazuje się na niszczycielską siłę wirusa ptasiej grypy, a z drugiej strony na ograniczoną skuteczność działania szczepionek. Szczepienie drobiu na wirusa grypy ptaków ma zarówno zwolenników jak i przeciwników, a zwolennicy podnoszą, że jest to opcja, która pozwoliłaby ograniczać straty w pogłowiu  ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Natomiast przeciwni szczepieniom wskazują na istotny kłopot, jaki zastosowanie szczepionek może wywołać w handlu zagranicznym oraz na koszty ich stosowania, szczególnie w krótkim cyklu produkcyjnym.

Przeciwnicy szczepień obawiają się ryzyka wprowadzenia przez importerów zakazów eksportu drobiu z państwa stosującego szczepionki z powodu braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych.

- W 2022 roku eksperci USDA deklarowali, że prowadzą  badania potencjału szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co pozwoliłoby ograniczyć restrykcje handlowe – donosi Reuters.

Intensywne prace badawcze mające sprawdzić skuteczność preparatów weterynaryjnych na starym kontynencie prowadzi Francja. To w tym kraju od 2015 roku regiony specjalizujące się w produkcji kaczek i gęsi ponoszą szkody wywołane przez występowanie wirusa, co powoduje poważne problemy z ciągłością działalności.

Są to straty bezpośrednie związane z utylizacją ptaków jak i pośrednie, które dotyczą ograniczeń handlowych. Najbardziej dotknięty problemem jest przemysł foie gras, dzieje się tak z powodu restrykcji eksportowych nakładanych przez największych odbiorców francuskich pasztetów, czyli Japonię i Chiny.

Minister Rolnictwa Francji już w 2021 roku zarządził szeroko zakrojone konsultacje przedstawicieli branży drobiarskiej i administracji celu wypracowania systemowego planu zapobiegania przyszłym, kosztownym epizoocjom grypy ptaków w kraju. Jako jeden z priorytetowych punktów w zarządzaniu ryzykiem występowania grypy ptaków zostało uznane przeprowadzenie analizy wpływu i wykonalności szczepień u drobiu.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP, Reuters

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA