REKLAMA

Jakie paliwo wybrać do ciągnika?

Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie wsi i rolnictwa bez traktorów i ciągników. Te wyjątkowe pojazdy od dziesiątek lat służą rolnikom i specjalistom, którzy zajmują się uprawą roślin na polach do różnego rodzaju prac. Można powiedzieć, że traktor jest obecnie swego rodzaju symbolem wsi i pracy na roli - to właśnie w rejonach, w których można spotkać pola uprawne, najczęściej można je zobaczyć.

16 lutego 2022 chat-icon0

REKLAMA
Ciągniki rolnicze i traktory posiadają charakterystyczną budowę, m.in. ogromne tylne koła i dużo mniejsze przednie, choć są i takie, które na obu osiach mają taką samą średnicę opon. Ich konstrukcja jest jednak doskonale przemyślana - dzięki temu są one w stanie poruszać się sprawnie po wyboistych terenach, jakimi są właśnie pola, a do tego nie mają najmniejszego problemu z przeciąganiem nawet bardzo dużych ciężarów (w tym ostatnim dużą rolę odgrywa też mocny silnik).

Wiele osób, które na co dzień nie zajmuje się uprawą roli nie wie za bardzo, do czego najczęściej wykorzystywane są ciągniki. Z kolei osoby, które z hodowlą roślin na dużą skalę miały już wcześniej do czynienia, ale nie korzystały z traktorów lub korzystały z nich tylko testowo, przez krótki czas nie wiedzą, jakie paliwo do ciągnika sprawdzi się najlepiej. Postanowiliśmy więc zebrać najważniejsze informacje dotyczące obydwu tematów i przygotować specjalny artykuł, w którym udzielimy odpowiedzi na związane z nimi pytania. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Do czego wykorzystuje się ciągnik

Podstawowym zastosowaniem ciągnika, jak sama nazwa tego pojazdu na to wskazuje, jest oczywiście transport w zasadzie wszystkiego z punktu A do punktu B. Za pomocą traktora można bowiem przemieścić pojazdy, maszyny i urządzenia, które nie posiadają własnego napędu. Dzięki niemu z łatwością można dostarczyć odpowiedni sprzęt we właściwe miejsce i błyskawicznie rozpocząć prace. Do tego ciągniki mogą być również wykorzystywane do napędzania maszyn i urządzeń, które pozbawione są silników. Wykorzystuje się do tego element znany jako wałek poboru mocy lub złącza hydrauliki zewnętrznej. Maszyny i urządzenia współpracujące z ciągnikiem można montować za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia, co zdecydowanie ułatwia cały proces. Najczęściej element ten można spotkać z tyłu ciągnika, jednak w nowoczesnych maszynach występuje również z przodu.

REKLAMA
Jak więc wyraźnie widać - najcześciej ciągniki wykorzystuje się do transportu lub zasilania innych maszyn. Niemniej często wykorzystuje się je również do transportu plonów różnego rodzaju za pomocą mniejszych lub większych przyczep. Wpływ na popularność tych pojazdów wśród profesjonalistów mają także ich cechy, których próżno szukać nawet w najlepszych samochodach terenowych. Świetnie radzą sobie na nieutwardzonych drogach, są też zwrotne i przede wszystkim - bardzo wytrzymałe. W szczególności maszyny uznanych producentów o prostej konstrukcji są praktycznie nie do zniszczenia i nie są im straszne nawet bardzo trudne warunki pogodowe.

Jakie paliwo do ciągnika będzie najlepsze?

Na to pytanie odpowiedzi są różne, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki silnik został zamontowany do pojazdu. W zdecydowanej większości przypadków w ciągnikach mamy jednak do czynienia z jednostkami wysokoprężnymi, znanymi również jako silniki diesla. Oznacza to, że najlepszym paliwem będzie oczywiście olej napędowy. Niektórzy rolnicy stosują mieszanki paliw (np. ON z tzw. bio paliwem), aby nieco zaoszczędzić, jednak często w dłuższej perspektywie może to doprowadzić do szybkiego zużycia elementów silnika. Istnieją także pojedynczy rolnicy, którzy do napędzania traktora wykorzystują olej opałowy, co jednak jest nielegalne, ponieważ wykorzystuje się wtedy paliwo niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Na co uważać przy wyborze paliwa do ciągnika?

Po pierwsze - musi być ono z pewnego i sprawdzonego źródła. Tylko wtedy można mieć pewność, że jest ono odpowiednio wysokiej jakości i nie doprowadzi do szybszego zużycia silnika pojazdu. Po drugie należy też zwrócić uwagę na to, czy nie jest ono “mieszanką” - zdarza się bowiem, że na stacjach paliw nieuczciwi sprzedawcy mieszają paliwa i sprzedają je po normalnej cenie, chociaż ich wartość jest dużo niższa.

(rpf) 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę i funkcjonowanie biogazowni rolniczych

Redakcja 3 czerwca 2023 chat-icon1

MRiRW ocenia, że przewidywane efekty wprowadzenia nowych przepisów to m.in. dodatkowe zyski dla polskich rolników, obniżenie kosztów działalności rolniczej i przetwórczej, czystsze powietrze i niezależność energetyczna obszarów wiejskich.

- Ustawa o biogazowniach rolniczych i biopaliwach to realizacja takiego modelu transformacji energetycznej obszarów wiejskich, w którym w samym centrum jest polski rolnik – informuje MRiRW.

Ustawa biogazowa to:
- przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej;
- ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- brak konieczności zmiany przeznaczenia gruntów rolnych zajętych w gospodarstwach rolnych pod biogazownię rolniczą;
- uwolnienie określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
- łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon0

- Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa, będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie pochodzi z budżetu  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc, tak jak dotychczas, jest przeznaczona dla rolników – osoby fizyczne, w tym „wspólnie wnioskujące”, wspólnicy spółek cywilnych, osoby prawne, spółki osobowe prawa handlowego i oddziały przedsiębiorstw zagranicznych. Zainteresowani wsparciem muszą ponadto posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni od jednego do trzystu hektarów lub nieruchomość, która służy do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 200 tys. euro. Wnioskujący muszą też prowadzić w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej.