REKLAMA

Kombajn do ziemniaków – jaki wybrać?

Redakcja - Technika
22.01.2022
chat-icon 0

Wiele jest takich maszyn rolniczych, które okazują się niezbędne w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Jedną z nich może być kombajn do ziemniaków, jeśli tylko w danym gospodarstwie przeprowadza się ich uprawę. W takim wypadku niemożliwe byłoby przeprowadzanie skutecznych zbiorów – trudno mówić przecież o zbiorze ręcznym w przypadku większego areału.

REKLAMA

Wiele jest takich maszyn rolniczych, które okazują się niezbędne w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Jedną z nich może być kombajn do ziemniaków, jeśli tylko w danym gospodarstwie przeprowadza się ich uprawę. W takim wypadku niemożliwe byłoby przeprowadzanie skutecznych zbiorów – trudno mówić przecież o zbiorze ręcznym w przypadku większego areału.

 

W takiej sytuacji konieczne jest więc wyposażenie zasobów gospodarstwa w skuteczne sprzęty przeznaczone do tego celu. Jaki kombajn do ziemniaków będzie najlepszy?

Uprawa ziemniaków a współczesne rolnictwo

Maszyny przeznaczone bezpośrednio do zbioru plonów są jednymi z najważniejszych, jeśli chodzi o funkcjonowanie gospodarstwa rolnego. W pracy rolnika ważne jest przede wszystkim włożenie dużych nakładów pracy w otrzymanie odpowiednich plonów – trudno więc wyobrażać sobie zaprzepaszczenie takiego trudu spowodowane bezpośrednio brakiem alternatyw dotyczących zbiorów. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku ziemniaków, które nadal w kraju są jednymi z najchętniej wybieranych roślin do uprawy. Nie ma w tym nic dziwnego – te bulwy świetnie przyjęły się w naszym klimacie, stając się czołową pozycją nie tylko wśród uprawiających je rolników, ale także konsumentów.

Ze względu na duży popyt, właściciele gospodarstw rolnych nie mają żadnego racjonalnego powodu, aby rezygnować z uprawy ziemniaków, która pozostaje dla nich jak najbardziej dochodowa. Jednak, aby mówić o dochodzie związanym bezpośrednio z tego typu działalnością, konieczne jest najpierw zapewnienie sobie odpowiedniego oprzyrządowania związanego z uprawą. Na początek warto zapewnić gospodarstwu dostęp do specjalnej maszyny do sadzenia młodych ziemniaków, dzięki czemu możliwe będzie obsadzenie pola.

Równomierne rozmieszczenie sadzonek to kluczowa kwestia, jeżeli zależy Ci na obfitych plonach. Jednak oczywiście nie jest to koniec działań, jakie należy przeprowadzić, aby uprawa ziemniaków mogła być określona jako dochodowa. Kolejnym krokiem jest staranne kontrolowanie tego, co dzieje się z rozpoczętą uprawą. Należy regularnie sprawdzać, czy nie ma potrzeby przeciwdziałania szkodnikom – w przypadku ziemniaków najczęściej jest to stonka ziemniaczana, choć należy być wyczulonym również na różnego rodzaju choroby.

Jeśli jednak wszystko przebiega jak należy, a ziemniaki są już odpowiednio duże, nadchodzi czas na ich zbiór. To bezpośrednie działanie, które prowadzi do generowania zysków. Nie da się jednak przeprowadzić skutecznych zbiorów bez odpowiedniego przygotowania, czyli zapewnienia sobie właściwych narzędzi. Konieczne jest do tego wyposażenie w postaci specjalnie przygotowanego kombajnu do ziemniaków. Jego użycie sprawia, że zbiór staje się jeszcze łatwiejszy.

Czym jest kombajn do ziemniaków?

Pojęcie „kombajn” może kojarzyć się ściśle ze zbiorem zbóż, choć nie jedynie do takich celów można korzystać z urządzeń należących do tej kategorii. Za pomocą odpowiednio przystosowanego bez żadnego problemu możesz przeprowadzić całościowe zbiory ziemniaków.

Czym jest więc kombajn do ziemniaków? To nic innego jak specjalna maszyna do przeprowadzania zbiorów na polach, na których uprzednio zasadzona określoną ilość bulw. Dzięki skomplikowanym podzespołom możliwe jest bezpośrednie wybieranie ich z ziemi. Jednak nie jest to jedyna zaleta stosowania kombajnów do ziemniaków. Warto także zwrócić uwagę na możliwość oddzielania bulw od zanieczyszczeń oraz łęcin.

Jaki kombajn do ziemniaków będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniej maszyny pozostaje kluczowy do przeprowadzenia owocnych zbiorów – w końcu nie można mówić o zyskach, jeśli nie ma zebranych plonów. Podobnie jest w przypadku plantacji ziemniaków. Zastanawiasz się, jaki kombajn do ziemniaków będzie najlepszy? W procesie wyboru warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka istotnych czynników. Najlepiej przedstawić je na przykładzie najpopularniejszych obecnie modeli, które cieszą się dużą popularnością wśród rolników korzystających z tego typu maszyn.

Kombajn do ziemniaków Bolko

Propozycja Bolko to jedna z najczęściej obecnie wybieranych opcji, jeśli chodzi o maszyny wykorzystywane w sezonie wykopków. Urządzenia marki Unia są wyjątkowo uniwersalne – nie ma problemu z rozszerzeniem ich wykorzystania. Dokupując odpowiednie elementy wyposażenia, możesz z łatwością zmienić kombajn do ziemniaków w maszynę do zbioru innych warzyw, np. buraków.

Kombajn do ziemniaków Grimme

Rozpatrując kwestię tego, jakim kombajn do ziemniaków sprawdzi się najlepiej, nie można pominąć propozycji niemieckiej marki Grimme, której głównym obszarem działalności jest właśnie produkcja kombajnów do ziemniaków. To zdecydowanie jedna z droższych opcji, jednak cena jest jak najbardziej adekwatna do jakości maszyn.

Kombajn do ziemniaków Anna

Czas na chwilę powrotu do przeszłości, ponieważ model Anna był już widywany na polach wiele lat temu. Mimo że minęło sporo czasu, ciągle wykorzystywany jest w wielu gospodarstwach. Zaletami tego kombajnu do ziemniaków z pewnością jest atrakcyjna cena oraz dostępność części zamiennych.

(rtr) 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA