REKLAMA

Każdy może mieć wpływ na przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej

Redakcja - Prawo i Finanse
04.04.2017
chat-icon 0

Do 2 maja br. będą trwały konsultacje publiczne Komisji Europejskiej na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR). W konsultacjach może wziąć udział każdy zainteresowany obywatel Unii Europejskiej lub instytucja.

fot. OkiemRolnika.pl
REKLAMA

Do 2 maja br. będą trwały konsultacje publiczne Komisji Europejskiej na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR). W konsultacjach może wziąć udział każdy zainteresowany obywatel Unii Europejskiej lub instytucja.

Między innymi na podstawie konsultacji do końca 2017 roku Komisja Europejska opracuje komunikat w sprawie przyszłości WPR. Kolejnym etapem prac będzie publikacja przez Komisję wniosków legislacyjnych, która przewidziana jest w 2018 roku. Ostatecznie o nowym kształcie WPR zadecydują rządy państw członkowskich (Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa) oraz Parlament Europejski.

Resort rolnictwa przygotował projekt stanowiska rządowego w sprawie przyszłości wspólnej polityki rolnej. 29 marca br. projekt dokumentu został przyjęty przez Komitet ds. Europejskich, który rekomendował projekt Stałemu Komitetowi Rady Ministrów.

Propozycja resortu rolnictwa w odniesieniu do zmian wspólnej polityki rolnej została sformułowana w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, analizy i oceny z wdrażania tej polityki w Polsce, badania krajowych i zagranicznych instytucji naukowych oraz wnioski z toczącej się debaty na forum UE. Projekt uwzględnia obecny charakter unijnej dyskusji. W dokumencie wykorzystano również wyniki prac Zespołu wspierającego prace w zakresie przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2014-2020 i opracowania propozycji Polski dotyczących tej polityki po roku 2020, powołanego Zarządzeniem nr 4 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2016 r.

Jednym z najważniejszych zadań przyszłej WPR jest zapewnienie równych warunków konkurowania na jednolitym rynku rolno-żywnościowym. Dla realizacji tego celu konieczne jest m.in. odejście od historycznych kryteriów podziału środków na płatności bezpośrednie oraz zakończenie procesu wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi.

W warunkach rosnącego powiązania UE z rynkami światowymi poziom i stabilizacja dochodów, szczególnie małych gospodarstw rolnych, będą wciąż silnie zależeć od wysokości wsparcia bezpośredniego i dywersyfikacji źródeł dochodów. Większe gospodarstwa towarowe potrzebują efektywniejszych instrumentów zarządzania ryzykiem produkcyjnym i cenowym.

Należy wzmocnić finansowanie II filara WPR i w jak największym zakresie zachować pro-spójnościowe kryteria podziału budżetu na ten filar. Jednocześnie należy zapewnić odpowiednie zaangażowanie pozostałych polityk unijnych na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Ponadto konieczna staje się również koordynacja WPR z innymi unijnymi politykami (m.in. handlową, środowiskową, klimatyczną, energetyczną, rozwojową, konkurencji), które coraz silniej wpływają na rolnictwo i sektor produkcji żywności.

Aby wziąć udział w konsultacjach należy wypełnić kwestionariusz na stronie KE: zobacz kwestionariusz

(rpf) jm / źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA