REKLAMA

Nieuczciwe praktyki handlowe w rolnictwie wymagają uregulowania

Redakcja - Prawo i Finanse
17.04.2018
chat-icon 0

Nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu dostaw żywności były jednym z głównych tematów poniedziałkowegoposiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się w Luksemburgu.

fot. © lerninfos.de - Fotolia.com
REKLAMA

Nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu dostaw żywności były jednym z głównych tematów poniedziałkowego posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się w Luksemburgu.

Podczas obrad Polskę reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel, który poinformował, że Polska przyjęła w 2017 roku ustawę o zakazie stosowania nieuczciwych praktyk w sektorze rolno-spożywczym i będzie zabiegać o to, aby kwestia nieuczciwych praktyk handlowych została uregulowana na poziomie unijnym.

– Ochrona producentów rolnych oraz małych i średnich przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez silniejszych nabywców jest konieczna. Mniejsze podmioty gospodarcze zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, w tym rolnicy, ponoszą negatywne konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez silniejszych partnerów – powiedział Krzysztof Jurgiel w swoim wystąpieniu.

Lista nieuczciwych praktyk handlowych obejmuje:

- opóźnione płatności za produkty szybko psujące się,

- jednostronne zmiany warunków umowy lub zmiany tychże warunków z mocą wsteczną oraz żądania, by dostawcy płacili za zmarnowane produkty żywnościowe,

- anulowanie zamówień w ostatniej chwili.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA