Ogniska ASF w łódzkim. MRiRW: podjęliśmy natychmiastowe działania
Resort rolnictwa poinformował, że na polecenie ministra Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania w kierunku zwalczania ASF, zgodne z nową strategią.
Resort rolnictwa poinformował, że na polecenie ministra Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania w kierunku zwalczania ASF, zgodne z nową strategią.
Nowa strategia oparta jest na szybkości wykrywania i zwalczania nowych ognisk chorób. Polega na działaniach podejmowanych w oparciu o ustalenia dochodzeń epizootycznych, a także działaniach prewencyjnych i wyprzedzających w wyznaczonych obszarach objętych ograniczeniami. Sytuacja w ogniskach i gospodarstwach kontaktowych jest pod kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej – czytamy w komunikacie MRiRW.
36 ognisko ASF u świń w 2024 roku
W nowej strategii walki z ASF zostały podjęte następujące rekomendacje:
ASF nie odpuszcza – wiele nowych ognisk
3. Wzmożenie monitoringu czynnego i biernego ASF, w tym zorganizowanie zaplanowanych na dużą skalę akcji poszukiwania padłych dzików oraz badania wszystkich dzików pozyskanych w polowaniach i odstrzale sanitarnym.
5. Kontynuację akcji informacyjnych i szkoleń dla hodowców świń w zakresie przestrzegania bioasekuracji gospodarstw.
Trzynaste ognisko ASF u świń w Polsce w 2024 roku
W dniach 19-20 czerwca 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach informację o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim, w powiatach łódzkim wschodnim w miejscowości Kruszów, gm. Tuszyn oraz wieruszowskim, w miejscowości Świątkowice, w gm. Lututów. Były to odpowiednio 3 i 4 ognisko ASF w bieżącym roku w Polsce, w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 150 i 40 świń.
Zwierzęta z zakażonych stad zostały uśmiercone w ciągu 24 godzin, a ich zwłoki przekazane do utylizacji.
Dwunaste ognisko ASF u świń w 2024 roku
Jak poinformowała Inspekcja Weterynaryjna, ognisko w Świątkowicach było pierwotnym dla ogniska w m. Kruszów, a wirus przeniesiono poprzez zakup zakażonych świń. Ustalono także 3 kolejne gospodarstwa kontaktowe, 2 w województwie łódzkim i 1 w wielkopolskim oraz pobrano próbki do badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia kolejnych ognisk choroby.
Wszystkie te czynności podjęte zostały w ciągu 48 godzin od wykrycia pierwszego z ognisk ASF w województwie łódzkim, co daje szansę na zatrzymanie transmisji choroby i przecięcie łańcucha epizootycznego jej dalszego szerzenia, a w szczególności przeniesienia wirusa na powiat piotrkowski, o jednym z najwyższych wskaźników pogłowia trzody chlewnej w kraju.
(rpf) jp / Źródło: MRiRW
Można składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające ASF
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.