REKLAMA

Paszociąg spiralny czy koralikowy?

Redakcja - Zwierzęta
02.08.2016
chat-icon 0

O tym, że stosowanie paszociągów w dużych chlewniach niesie za sobą wiele korzyści nikogo nie trzeba przekonywać.

Agro Brand
REKLAMA

O tym, że stosowanie paszociągów w dużych chlewniach niesie za sobą wiele korzyści nikogo nie trzeba przekonywać.

 

To przede wszystkim znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie pożywienia, a także higiena – zwierzęta otrzymują zawsze świeżą paszę dostarczaną przez szczelne rurociągi, co pozytywnie przekłada się na ich dobrostan.

Rolnicy, którzy planują w chlewniach zainstalowanie paszociągów często zastanawiają się, jaki rodzaj paszociągu sprawdzi się u nich najlepiej: spiralny czy koralikowy. Na co więc trzeba zwrócić uwagę dokonując wyboru.

Głównym kryterium decydującym o rodzaju paszociągu powinien być układ chlewni.
W  budynkach z licznymi zakrętami najlepiej sprawdzi się paszociąg koralikowy. System ten może przesyłać paszę w pętli o maksymalnej długości 400 m oraz zawierać od 4 do 24 zakrętów, na których montowane są koła narożne.

Instalacja jest w pełni zautomatyzowana – zadawanie paszy nie jest kłopotliwe nawet w konieczności zadawania odmiennych rodzajów paszy do odpowiednich karmników, np. tam, gdzie znajdują się lochy w różnym stadium i mają inne potrzeby paszowe.

W chlewniach o prostym układzie, w których brak jest zakrętów z powodzeniem sprawdza się paszociąg spiralny. Podawanie paszy odbywa się poprzez spiralę znajdującą się w rurze PCV. Długość instalacji można dowolnie modyfikować poprzez podłączenie koszy przesypowych, a także zmieniać kierunek biegu paszociągu.

Zarówno instalacja paszociągu spiralnego, jak i koralikowego wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Zamontowanie systemów automatycznego żywienia jest opłacalne na fermach utrzymujących ponad 800 sztuk zwierząt.

(rzw) jm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA