fbpx
Ukraina: 4,4 mln kur nieśnych zdechło na fermie z powodu zniszczenia infrastruktury przez rosyjskie naloty fot. Avangard Co / YouTube

Ukraina: 4,4 mln kur nieśnych zdechło na fermie z powodu zniszczenia infrastruktury przez rosyjskie naloty

Napisał  Gru 26, 2022

Brak dostaw energii elektrycznej i wody po zniszczeniu infrastruktury w wyniku rosyjskich nalotów na Ukrainę spowodował ogromne straty w jednej z największych ferm kur nieśnych w Europie. Niestety z braku żywności i wody w Chornabaivska - jednej z największych ferm w Europie należących do holdingu Avangard zdechło 4,4 mln kur nieśnych.

Na domiar złego nie można oczekiwać, że zakłady wznowią produkcję w jakimkolwiek przewidywalnym czasie, bowiem wojska rosyjskie ukradły z fermy wszystkie wartościowe rzeczy więc jakakolwiek produkcja, nawet po wznowieniu dostaw elektryczności, nie będzie możliwa.

Suma strat koncernu Avngard w wyniku rosyjskiej inwazji wynosi około 330 milionów dolarów, spółka ocenia też, że wyłączenie produkcji w zakładach Chornobaivska prawdopodobnie będzie skutkować nie tylko zmniejszeniem eksportu jaj z Ukrainy ale doprowadzi nawet do braku jaj na ukraińskim rynku.

Wojna za naszą wschodnią granicą ma ogmorny wpływ na gospodarkę Ukrainy, która funkcjonuje na bezdechu wyłącznie dzięku pomocy zagranicznej. Jednym z najbardziej dotkniętych obszarów ukraińskiej gospodarki jest rolnictwo. Straty ponoszą zarówno małe gospodarstwa prowadzone przez ukraińskich rolników, jak i te wielkie będące własnością wielkich zagranicznych koncernów jak w opisywanym przypadku, bowiem skala zniszczeń zazwyczaj jest bardzo spektakularna. Pamiętajmy jednak, że straty ponoszą też tysiące małych, często kilkuhektarowych gospodarstw, dla których często jest to kwestia nie tylko pieniędzy ale nawet życia całych rodzin.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP, Avangard Corporation

Udostępnij: