fbpx
Ceny świń: Długo wyczekiwana podwyżka stała się faktem fot. Adobe Stock

Ceny świń: Długo wyczekiwana podwyżka stała się faktem

Napisał  Lut 03, 2023

Po wielu tygodniach zastoju cenowego hodowcy świń wreszcie doczekali się podwyżek na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG. Wcześniej ceny zostały podniesione dwukrotnie na małej giełdzie.

Obecnie obowiązująca cena świń na VEZG to 2,08 euro (ok. 9,80 zł) za kilogram przy mięsności tuszy wynoszącej 57 procent. Mamy więc do czynienia ze wzrostem o 8 eurocentów w stosunku do poprzedniego notowania. Z kolei mała giełda w serii dwóch podwyżek podniosła ceny łącznie o 9 eurocentów.

Ze wzrostem cen mamy do czynienia również na polskim rynku i nie mówimy tu o „drobnych”, bowiem jak zauważa Bartosz Czarniak z POLSUS, jeszcze przed dwoma tygodniami niektóre zakłady mięsne proponowały maksymalne ceny za świnie oscylujące na poziomie między 9,1 a 9,15 złotego za mięso w klasie E. Teraz producenci świń mogą się spodziewać 9,75 a nawet ponad 9,80 zł. za kilogram przy transportach cało-samochodowych. Wzrost cen wynosi więc nawet 80 groszy. Ceny świń osiągają więc poziom taki sam jak za Odrą, a jeszcze przed kilkunastoma dniami ocenialiśmy, że ten dystans pomiędzy rynkiem Niemieckim a Polskim będzie się utrzymywać.

Pogłowie świń w Polsce w grudniu 2023 roku zmniejszyło się do poziomu poniżej 10 mln sztuk. Ze stanem wynoszącym 9 624 300 sztuk mamy do czynienia z 6-procentowym spadkiem w stosunku do grudnia 2022 roku. W ocenie Bartosza Czarniaka to właśnie ten spadek pogłowia odpowiada za obecny poziom cen świń w Polsce i nie dość, że ceny osiągnęły poziom „niemiecki” to nawet go przewyższają.

Rosną też ceny warchlaków, obecnie wynoszą nawet 479 złotych za zwierzę o 30-kilogramowej wadze. Pojawiają się spostrzeżenia, że widać pewną zależność, tj. wzrost cen warchlaka tuż przed podwyżką dotyczącą tuczników.

Podwyżki cen świń pojawiają się, gdy w innych istotnych działach produkcji spożywczej mamy do czynienia z obniżkami, szczególnie w przypadku produktów mięsnych, mleka, drobiu i jaj. W tej sytuacji sieci handlowe mogą nie chcieć podnosić cen za wieprzowinę w obawie przed brakiem zainteresowania konsumenta, który może wybrać tańszą alternatywę.

Pogłowie świń spada jednak nie tylko w Polsce, z podobną sytuacją mają do czynienia również inne kraje. Świadczy o tym chociażby fakt, że na świecie w minionym roku zostało wyprodukowanych 5 milionów ton (3%) mieszanek paszowych. Można więc domniemywać, że z taką sytuacją jak w Polsce borykają się także inne gospodarki.

(rpf) pp / Źródło: POLSUS, VEZG

Udostępnij: