fbpx

Kryzys na rynku nawozów w ocenie Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego

Napisał  Lut 08, 2023

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego była za  projektem, który uzupełnia listopadowy komunikat w sprawie dostępności oraz przystępności cenowej nawozów. Copa-Cogeca przyjmują większość głosów popierających przyjęcie takiej rezolucji, a także przegłosowanie proponowanych środków.

Ubiegłego roku w listopadzie Komisja Europejska w czasie sporego kryzysu cen i niskiej dostępności nawozów, jaki przeżywali rolnicy, opublikowała pierwszy komunikat mający na celu przedstawienie krótko-, średnio- i długoterminowych rozwiązań. Jednak rozczarowani byliśmy tym komunikatem, a także brakowało w nim mniejszych rozwiązań. Pod tym względem Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły inicjatywę Komisji do spraw rolnictwa dotyczącą przedstawienia wypełniających propozycji – przekazała organizacja.

Środki, które przyjęto 31 stycznia idą we właściwym kierunku oraz dotyczą małych kluczowych niedociągnięć wskazanych w komunikacie Komisji. Copa i Cogeca szczególnie pozytywnie  przyjęły skoncentrowanie się co do środków krótkoterminowych, mają one na celu poprawę funkcjonowania rynku, a jednak były częściowo pominięte w komunikacie Komisji.

Kluczowy był również wniosek o zawieszenie konwencjonalnych ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne, stosowanie alternatyw dla nawozów chemicznych, takich jak RENURE („odzyskany azot z obornika”) czy poferment, które zwiększają obieg zamknięty w gospodarstwach. Jeżeli chodzi o wnioski długoterminowe, popieramy wolę Komisji ds. Rolnictwa, by zwiększyć przejrzystość na rynku nawozów, co powinno stanowić zasadniczą część długoterminowej strategii nawozowej – podkreśla organizacja rolnicza.

Copa i Cogeca ma obecnie nadzieję, że na posiedzeniu plenarnym posłowie do PE zagłosują zdecydowaną większością głosów za tym projektem rezolucji, aby udzielić solidnego mandatu przewodniczącemu Komisji Rolnictwa, Norbertowi Linsowi (EPP, DE), który zainicjował tę rezolucję.

(rpf) Adrianna Camenzuli / źródło: KRIR, COPA i COGECA

Udostępnij: