fbpx
Producenci chmielu – do końca marca ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie wymiany słupów fot. Adobe Stock

Producenci chmielu – do końca marca ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie wymiany słupów

Napisał  Mar 02, 2023

Plantatorzy zajmujący się produkcją chmielu mogą jeszcze do końca marca 2023 roku wnioskować o wsparcie na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na takie, które będą mniej uciążliwe dla zdrowia i środowiska.

Ten rodzaj wsparcia może być udzielony osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Powinna ona zajmować się produkcją chmielu na terytorium Polski i mieć nadany numer identyfikacyjny. Ponadto osoby fizyczne muszą być pełnoletnie.

Obecny nabór jest kolejnym pozwalającym plantatorom chmielu na wnioskowanie o takie wsparcie realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dotychczas Agencja zarejestrowała 25 wniosków na blisko 11,17 mln zł. Zainteresowani wsparciem mogą ubiegać się o pomoc do 31 marca 2023 roku.

- Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę słupów na plantacjach chmielu na konstrukcje pozbawione kreozotu. Wsparcie obejmuje demontaż starych słupów, zakup, transport i montaż nowych. Maksymalna powierzchnia upraw, która może być objęta pomocą, to 5 ha – informuje ARiMR.

W tym naborze rozszerzono katalog materiałów, z których można wykonać nową plantację. Słupy zabezpieczone kreozotem mogą być wymienione na konstrukcje: drewniane, drewniane na betonowych szczudłach, betonowe, stalowe lub kompozytowe. Istotną zmianą jest też wydłużenie czasu przeznaczonego na przeprowadzenie inwestycji. Nie może ona rozpocząć się przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, a na jej realizację beneficjenci będą mieć 24 miesiące od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.

Jeśli chodzi o stawki pomocy, poziom udzielonego dofinansowania w odniesieniu do 1 ha uprawy chmielu, na której wymieniane będą słupy, standardowo nie może przekroczyć 120 tys. zł bądź 140 tys. zł – w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r.

Nabór trwa od 15 lutego do 31 marca 2023 r. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: