logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.3°C

Burze piaskowe i pył znad Sahary w Polsce fot. Paweł Pąk

Burze piaskowe i pył znad Sahary w Polsce

Napisał  Kwi 23, 2019

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla sześciu województw przed silnym wiatrem. W niektórych miejscach kłęby piachu i pyłu wzbijają się w górę przypominając burze piaskowe. Zjawisko szczególnie niebezpieczne na drogach, bo mocno ograniczające widoczność.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Tam wieje najmocniej – w porywach do 85 km/h. Jednak silny wiatr odczuwalny jest w całej Polsce. Wysuszona gleba przy długotrwałym braku opadów z łatwością wzbijana jest w górę, tworząc miejscami burze piaskowe i mocno ograniczając widoczność.

Monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary należy do Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center). Według Centrum pył znad Sahary dotrze do Polski jeszcze w dniu dzisiejszym.

Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią. Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczyni się do silnego i porywistego wiatru.

Jak nietrudno się domyślić, wraz z pyłem z południa napłynie do nas również gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24°C, w czwartek 25°C, a w piątek nawet 27°C. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach mogą pojawiać się lokalne przelotne opady deszczu lub burze – informuje IMGW.

Ochłodzenia można spodziewać się dopiero w sobotę. Wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym zacznie napływać do nas z zachodu powietrze chłodniejsze, polarne morskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności saharyjskich pyłów nad Polską. Jednak jest to dość odległy termin, więc prognozy mogą się jeszcze zmienić.

(rpf) jp / Źródło: IMGW

reklama