5.7°C

partnerzy:

reklama
Upał na zachodzie i południu kraju fotolia

Upał na zachodzie i południu kraju

Napisał  Cze 25, 2019

Co prawda zapowiadane w ostatnich dniach ekstremalne upały nam nie grożą, to jednak bardzo gorąco będzie w zachodniej i południowej Polsce. Taka prognoza niestety pogorszy i tak już kiepską sytuację hydrologiczną w tych rejonach kraju, gdzie rolnicy zmagają się z suszą. Dodatkowo brak opadów w najbliższych dniach spowoduje, że susza będzie postępować.

Początek tygodnia rozpoczął się bardzo ciepło, a od dnia dzisiejszego ma być coraz cieplej, na południowym zachodzie już upalnie, do około 32°C. Na pozostałym obszarze przeważnie 26°C do 29°C.

Kulminacja upału nastąpi w środę, kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do około 35°C. Najchłodniej tego dnia będzie na północnym wschodzie, 26°C.

Fala upału będzie dość krótkotrwała, ponieważ już w nocy z środy na czwartek i w czwartek od północnego zachodu przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze. W czwartek upał utrzyma się na południu Polski, gdzie temperatura powietrza wyniesie do 32°C. Z przemieszczaniem się frontu związane będą burze. Kolejne dni będą chłodniejsze, powrót upału możliwy jest w niedziele na zachodzie Polski.

Prognozowana sytuacja meteorologiczna nie będzie wpływać korzystnie na polepszenie się sytuacji hydrologicznej. Do czwartku prognozowane są głównie stabilizacja oraz spadki stanu wody na rzekach w Polsce.

Na niektórych stacjach, a w szczególności w województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim śląskim przepływy są poniżej poziomu tak zwanego średniego niskiego, co jest oznaką suszy hydrologicznej. Według danych EUMETSAT H-SAF wilgotność gleby na głębokości do 100 cm w wyżej wymienionych województwach oraz dodatkowo w województwie pomorskim, na północnym Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz we wschodniej części województw podlaskiego i zachodniopomorskiego - spadła poniżej 30% na głębokości do 100 cm.

(rpf) jp / Źródło: IMGW

reklama reklama