16.9°C

Polska z czołowego eksportera stała się jednym z największych importerów trzody chlewnej w Europie Slajd z prezentacji dr Witolda Choińskiego

Polska z czołowego eksportera stała się jednym z największych importerów trzody chlewnej w Europie

Napisał  Cze 28, 2020

Podczas VI Kongresu Rolnictwa RP prezes Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński przedstawił ciekawą wizję odbudowy stada trzody chlewnej, temat szczególnie aktualny w czasach pandemii ASF.

Kongres odbył się 23 czerwca już po raz szósty. Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Celem spotkania jest dyskusja i dzielenie się wiedzą i pomysłami na temat najbardziej wrażliwych obszarów rolnictwa i produkcji żywności.

>>> ASF, oddłużanie rolników i koronawirus zdominowały VI Kongres Rolnictwa RP

Kongres można było oglądać również na żywo dzięki transmisji online. Partnerem strategicznym VI Kongresu Rolnictwa była firma Anwil S.A. Grupa Orlen, a partnerem Lasy Państwowe.

Na wstępie swojego wystąpienia dr Witold Choiński podkreślił, że jeszcze w latach 2002-2007 Polska była jednym z największych eksporterów trzody chlewnej w Europie, a obecnie jesteśmy jesteśmy w czołówce importerów trzody chlewnej w Europie.

Według Ernst & Young polska w perspektywie 5 lat może pozyskać z funduszy unijnych ok. 50 miliardów złotych. - Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy, taka strategia była przygotowania już w roku 2014, niestety do dzisiaj nie została ona wdrożona, może nie spełniała wtedy odpowiednich warunków, może można jeszcze nad nią popracować – mówił dalej dr Witold Choiński.

Kolejne slajdy prezentowane przez doktora Choińskiego nie pozostawiły złudzeń, że kondycja polskiej produkcji wieprzowiny jest bardzo zła. Mówią o tym liczby:
- Polska jest piątym największym importerem wieprzowiny w Europie,
- mamy 1,8 mld złotych ujemnego bilansu handlowego w wieprzowinie,
- pogłowie świń w ciągu ostatnich 10 lat spadło o 35%,
- krajowa produkcja wieprzowiny jest uzależniona od importu prosiąt i warchlaków,
- na przestrzeni ostatnich 10 lat produkcja wieprzowiny w Polsce spadła o 13%, w tym samym okresie import wieprzowiny wzrósł prawie 4-krotnie.

Wiele innych interesujących faktów i analiz można zobaczyć w poniższym materiale wideo z wystąpienia prezesa Związku Polskie Mięso dr Witolda Choińskiego (należy ustawić odtwarzanie od 01:24:25).


(rpf) kp

reklama