Premier o polskiej wsi: Wszystko, co było zwijane, my rozwijamy fot. YouTube/KPRM

Premier o polskiej wsi: Wszystko, co było zwijane, my rozwijamy

Napisał  Sie 30, 2021

Polska wieś zasługuje na to, aby warunki życia i standard był podobny do tego, który jest w mieście. Edukacja, służba zdrowia, drogi, kolej. To wszystko, co było zwijane, my to rozwijamy – mówił premier podczas uroczystości. Jak dodał, rząd buduje drogi gminne i powiatowe, otwiera też połączenia kolejowe.

Podczas IV Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Bobolicach w województwie zachodniopomorskim premier omówił założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa. Jednym z założeń jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku i uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Obecne przepisy pozwalają sprzedawać w formie rolniczego handlu detalicznego (RHD) tylko na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja albo na terenie sąsiedniego województwa. Te przepisy mają zostać zmienione na korzyść rolników, wprowadzając również możliwość sprzedaży wysyłkowej w ramach RHD na terenie całej Polski i tworząc program wsparcia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Efektem wprowadzonych zmian ma być także możliwość produkcji i zbywania żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – na terytorium całego kraju.

Program Polski Ład zakłada również:
- Wyższe dopłaty do paliwa dla rolników. Zwiększony ma zostać limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Wypłata pieniędzy według podwyższonej stawki dopłat ma zacząć obowiązywać w I połowie 2022 r.

- Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Chodzi m.in. o zdefiniowanie 16 nieuczciwych praktyk handlowych, w relacjach między przedsiębiorcami, w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Dzięki nowym rozwiązaniom dostawcy produktów rolnych i spożywczych mają mieć większą pewność funkcjonowania na rynku krajowym. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

- Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Stworzone mają zostać zasady wsparcia rozwoju rodzinnych gospodarstw. Przygotujemy pakiet systemowych zmian przywracających pełną godność ekonomiczną i społeczną polskich rolników z gospodarstw rodzinnych.

- Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, na polską wieś rząd ma skierować również środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Udostępnij:

Skomentuj