Coraz wyższe ceny jaj na Ukrainie fot. Adobe Stock

Coraz wyższe ceny jaj na Ukrainie

Napisał  Wrz 30, 2021

Spadek produkcji jaj na Ukrainie powoduje wzrosty ich cen. Według prognoz ukraińskich analityków trend wzrostowy ma się utrzymać do wiosny 2022 roku, chyba że na rynku nastąpią poważne zmiany.

Rekordowe spadki w podaży jaj na ukraińskim rynku obserwowane są od początku 2021 roku. W rezultacie notowane są również spadki w eksporcie jaj z Ukrainy. Od stycznia do lipca 2021 roku produkcja jaj na Ukrainie ogółem wyniosła 8,64 mld sztuk, co oznacza, że była niższa o 14,4 proc. r/r.

Najwyższy spadek dotyczył produkcji w przedsiębiorstwach drobiarskich i wyniósł minus 24,2 proc. r/r. Po tak dużej korekcie, produkcja fermowa osiągnęła wolumen 4,07 miliarda sztuk. W gospodarstwach domowych wytworzono 4,57 miliarda jaj, co oznacza tylko 3,1 proc. mniej jaj r/r.

Za główną przyczynę takiej sytuacji rynkowej podaje się problemy wiodącego do tej pory producenta i eksportera na ukraińskim rynku jajecznym, czyli agroholdingu Avangardco. Spadek produkcji przypisuje się także 60 proc. wzrostowi cen kukurydzy i pszenicy. Producentom trudno jest działać w takich warunkach ze względu na niski poziom rentowności biznesu.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj