fbpx
Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych fot. Adobe Stock

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych

Napisał  Paź 18, 2021

Od dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 rok. Już w pierwszym dniu ARiMR planuje wypłacić blisko 500 mln zł, które trafią na konta bankowe około 74 tys. rolników.

W tegorocznym naborze wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło około 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld złotych. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. wynosi nieco ponad 3 mld zł. Jak poinformowała ARiMR, już pierwszego dnia zaliczki mają trafić na konta około 74 tys. rolników.

Zaliczki będą wypłacane na najwyższym dopuszczonym w UE poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wyniosą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych – 85 proc. należnych dopłat.

Wypłata środków następuje wyłącznie na konta, które zostały wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Rolnicy oczekujący na wypłatę zaliczek powinni upewnić się czy ARiMR posiada właściwe dane w tym zakresie. Jeżeli numer konta będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji. Wszelkie zmiany dotyczące numeru rachunku należy zgłaszać do biur powiatowych ARiMR.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast od 1 grudnia br. rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW.

(rpf) jp / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

Skomentuj