fbpx
Kowalczyk wyjaśnia co daje rolnikom Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 fot. MRiRW

Kowalczyk wyjaśnia co daje rolnikom Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027

Napisał  Lis 08, 2022

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, 3 listopada 2023 roku, odbyła się konferencja dotycząca Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że ważne jest aby przed rozpoczęciem najbliższych naborów polscy rolnicy zostali dobrze poinformowani o wszystkich możliwościach krajowego Planu Strategicznego, aby mogli maksymalnie z nich skorzystać.

Szef resortu rolnictwa podkreślił na konferencji, że obecnie najważniejsza jest edukacja rolników w zakresie możliwości, które przynoszą ekoschematy, gdyż nabory ruszają już w marcu przyszłego roku.

Przez okres zimowy musimy przygotować rolników do skorzystania z ekoschematów. To jest bardzo istotne. Jedne są łatwiejsze, drugie bardziej ambitne, ale musimy być przygotowani na wszystkie.

Minister Kowalczyk dodał, że wiedza dotycząca II filaru WPR i konkretnych, możliwych korzyści w tym zakresie jest równie potrzebna.

Materiały edukacyjne dla rolników są w procesie przygotowania.

Będą one informować o możliwościach, które są dostępne zarówno w ramach Planu Strategicznego, jak i innych trwających programów wsparcia (w tym KPO – Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) w sposób zwięzły i czytelny – wyjaśnia

Plan Strategiczny dla WPR – szansa dla rolników

Do Krajowego Planu Strategicznego dla WPR należy podejść racjonalnie – jak do szansy i maksymalnie z niej skorzystać.

Plan ten przyniesie polskim rolnikom możliwości uzyskania: dodatkowych dochodów, dotacji za podejmowanie określonych działań, rekompensaty części strat. Ważną rolą Planu Strategicznego, tak jak WPR w ogóle, jest wsparcie działań środowisko-klimatycznych i te będą premiowane – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Dostosowanie Planu do potrzeb rolników

Odnosząc się do pytania uczestnika konferencji, szef resortu rolnictwa, wyjaśnił, że przy opracowywaniu Planu konieczne były kompromisy.

– Stąd w krajowym Planie Strategicznym wymóg pozostawienia w 80 proc. okrywy glebowej na okres zimy – na to rozwiązanie w ramach kompromisu zgodziły się wszystkie państwa członkowskie – poinformował wicepremier i przypomniał, że wymóg ten został odsunięty w czasie o rok.

Minister Kowalczyk zaznaczył, że dzięki możliwości wprowadzenia w Planie ośmiu zmian wciąż będzie przestrzeń do negocjacji i szansa na jeszcze lepsze dostosowanie go do potrzeb polskiego rolnika.

Szczegółowe informacje

O możliwościach wsparcia dostępnych dla polskiego rolnika w ramach krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) 2023–2027, a także w ramach innych, trwających programów, szczegółowo poinformowali w swoich prezentacjach dyrektorzy departamentów merytorycznych MRiRW – dyr. Departamentu Rynków Rolnych Waldemar Guba, dyr. Departamentu Płatności Bezpośrednich Joanna Czapla i dyr. Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej Joanna Gierulska. W konferencji wzięli udział również sekretarz stanu Ryszard Bartosik oraz szef gabinetu politycznego ministra Przemysław Bednarski.

(rpf) Adrianna Camenzuli

Udostępnij: