REKLAMA

Pronar na na Narodowej Wystawie Rolniczej w Poznaniu

W dniach 30 listopada - 2 grudnia w Poznaniu odbyła się Narodowa Wystawa Rolnicza. Zorganizowało ją Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do współpracy zaproszono firmę Pronar jako największego producenta maszyn rolniczych w Polsce.

4 grudnia 2018 chat-icon0

REKLAMA
Wystawa była okazją do przypomnienia historii i tradycji, a także przedstawienia koncepcji współczesnej wsi, która przez lata bardzo się zmieniła i przybrała nowoczesne oblicze. W to świetnie wpisuje się Pronar – światowy lider, który na rynku jest już od 30 lat. W ofercie firmy znajdują się kompleksowe rozwiązania dla rolnictwa, sektora komunalnego, recyklingowego oraz podzespoły wykorzystywane przez największe światowe marki.

Podczas Narodowej Wystawy Rolniczej pokazano przyczepę samozbierającą do transportu biomasy PRONAR T400R. To nowoczesne rozwiązanie dające olbrzymie oszczędności w procesie przewożenia biomasy do punktów jej magazynowania lub przetwarzania. Skrzynia ładunkowa o pojemności 40 m3 stawia ją wśród najbardziej pojemnych przyczep dostępnych na rynku. Na wystawie został zaprezentowany także ciągnik z serii P6 PRONAR 7150 o mocy 176 KM. 

Na naszym stoisku nie zabrakło znakomitych gości. Odwiedzili je m.in. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wygłosił swoje przemówienie oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA
– Narodowa Wystawa Rolnicza pokazuje nowoczesne oblicze polskie wsi, która utrzymała zręby polskości i utrzymała własność. To jej zawdzięczamy, że w 1989 roku udało nam się z powrotem wychodzić na niepodległość i pełną suwerenność – powiedział w przemówieniu otwierającym wystawę Prezydent Andrzej Duda, który później osobiście zapoznał się z ekspozycją Pronaru zajmując miejsce za kierownicą ciągnika z serii P6 PRONAR 7150. 

Podczas otwarcia wystawy swoje wystąpienie miał także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– W roku 100-lecia odzyskania niepodległości byłoby dziwne, gdybyśmy my rolnicy, my polska wieś nie pokazali tego wszystkiego, z czym wieś się kojarzy, i tego, co wniosła przez te 100 lat zarówno do walki o wolność, utrzymania tej wolności, ale również do rozwoju gospodarczego. Przecież nie było żadnej formacji patriotycznej, która mogłaby prowadzić jakiekolwiek działania partyzanckie bez pomocy polskiej wsi. Gdyby nie wieś, która chroniła, opiekowała się, leczyła - nie byłaby możliwa żadna walka – mówił Krzysztof Ardanowski. 

Oprócz maszyn rolniczych podczas wystawy zaprezentowano różne zwierzęta z polskich hodowli – konie, owce, kozy, króliki, drób, bydło raz mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska. Podczas wydarzenia odbyła się konferencja naukowa „1918 – 2018 stulecie przemian polskiej wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dla licznych zwiedzających przygotowano także różne warsztaty. 

REKLAMA
Narodowa Wystawa Rolnicza była świetną okazją do pokazania, że polska wieś przez 100 lat niepodległości zmieniła się diametralnie. Zdecydowanie wzrósł stopień mechanizacji, podniesiono świadomość bezpieczeństwa wśród rolników, a gospodarstwa stały się otwarte na nowe rozwiązania technologiczne. Swój udział w tym procesie miał także Pronar, który od 30 lat nieprzerwanie wspiera polskie rolnictwo. 

Pronar z siedzibą w Narwi (woj. podlaskie) jest największym producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych w Polsce. Oprócz nich w siedmiu fabrykach zlokalizowanych na Podlasiu produkowane są koła tarczowe do maszyn wolnobieżnych, profile burtowe, elementy pneumatyki i hydrauliki, osie, przekładnie czy układy jezdne kołowe oraz gąsienicowe. Pronar od lat odnosi sukcesy na rynku krajowym (połowa rynku przyczep rolniczych należy właśnie do firmy z Narwi) oraz zagranicznym (trzecie miejsce w produkcji kół tarczowych). 

(rpf) jp / informacja prasowa Pronar


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Dopłaty 2022: Niemal 20 miliardów złotych trafiło do rolników

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników zostało przekazanych niemal 19,94 mld zł. 16,8 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

Wypłaty w ramach tej kampanii będą realizowane do 30 czerwca 2023 roku. Wraz z ARiMR przypominamy, że oczekujący na pieniądze z tego tytułu, powinni się upewniż, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie będą mogły zostać przekazane.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

Harmonogram Rolniczy: Kluczowe Elementy Planowania i Zarządzania Uprawami

Redakcja 8 czerwca 2023 chat-icon0

Planowanie Uprawy Rzepaku Zimowego

Rzepak zimowy to popularna uprawa, której hodowla może przynieść znaczne korzyści rolnikom. Proces jakim jest uprawa rzepaku zimowego obejmuje kilka kluczowych etapów, które powinny być starannie planowane i zarządzane. Te etapy to:

  • Wybór odpowiedniego odmiany rzepaku
  • Przygotowanie pola
  • Termin siewu
  • Pielęgnacja (nawadnianie, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami)
  • Zbiór