fbpx
Jak przygotować silos do przechowywania zboża? fot. materiały promocyjne

Jak przygotować silos do przechowywania zboża?

Napisał  Maj 04, 2022

Rozbudowujące się gospodarstwa mają bardzo często dylemat, jak skonfigurować swój magazyn. Do wyboru jest bardzo wiele zbiorników – lejowe, płaskodenne, paszowe, specjalnego przeznaczenia oraz ekspedycyjne. Rolnicy, którzy nie dysponują miejscem do przechowywania zboża, najczęściej od razu po zbiorach odwożą je do skupu. Co niestety nie jest zbyt opłacalne ponieważ ceny w skupach w trakcie żniw są najniższe. / materiał promocyjny

Przechowywanie zboża, magazyny czy silosy? 

Po zebraniu i oczyszczeniu ziarno często jest przechowywane w stodołach, spichrzach murowanych lub na poddaszach użytkowych budynków gospodarczych. Ten sposób przechowywania nie chroni ziarna przed gryzoniami, ptactwem i wilgocią. Jest ponadto pracochłonny ze względu na konieczność systematycznego przegarniania ziarna, by nie dochodziło do jego zawilgotnienia i pleśnienia. Nowoczesnym i coraz częściej spotykanym sposobem składowania są silosy zbożowe. Zapewniają one równomierny przepływ powietrza i możliwość dosuszania, a jednocześnie zabezpieczają ziarno przed zniszczeniem i szkodnikami. Załadunek i rozładunek silosów nie stwarza problemu ponieważ jest niemal całkowicie zautomatyzowany. 

Straty wynikające z niewłaściwego przechowywania zboża mogą być bardzo kosztowne. Dlatego w kwestii magazynowania bezkonkurencyjne pozostają silosy na zboże. Wprowadzenie do praktyki rolniczej metalowych silosów zbożowych pozwoliło na rozwiązanie problemu magazynowania zbóż poprzez zwiększenie pojemności magazynowej, a przede wszystkim poprawienie jakości przechowywanych nasion.

photo1 1 1

Przygotowanie do zbiorów 

Silosy zbożowe służą do długoterminowego przechowywania zbiorów, często przez okres 10 miesięcy lub nawet dłuższy. Żeby zboże lub nasiona innych roślin nie straciły na jakości, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania. Przed zbiorami ziarna przede wszystkim trzeba wykonać przegląd magazynu na ziarno. Jeśli będzie on nieprzygotowany do żniw, przywiezione do niego zbiory w krótkim czasie mogą stracić wartość handlową i konsumpcyjną. 

Kluczowym elementem przygotowania do nowego sezonu jest dokładne oczyszczenie silosu, w tym dezynsekcja, która ma na celu usunięcie szkodników, które w krótkim czasie są w stanie zdziesiątkować przechowywane ziarno. Ważne również jest usunięcie zapleśniałych resztek starego ziarna czy pyłu zbożowego, znajdującego się  na powierzchniach jak  i w urządzeniach przenoszących ziarno. Jeżeli  pozostałości ziarna i pyłu z poprzedniego sezonu nie uprzątnie się na czas, wówczas rośnie ryzyko zainfekowania nowej partii zboża i obniżenia jego jakości. 

Kolejnym etapem jest czyszczenie silosów, pełni ono nie tylko funkcję higieniczną. Osady i resztki zalegające w zbiornikach mogą powodować zapychanie podajników, czy niszczenie ścian zbiornika przemysłowego.

Silosy zbożowe tak samo jak silosy na mąkę zaleca się czyścić na sucho, korzystając z różnego rodzaju szczotek i odkurzaczy gospodarczych. Czyszczenie na mokro, tak jak w przypadku czyszczenia zbiorników przemysłowych np. myjką wysokociśnieniową, jest również skuteczne, jednakże podniesiona w ten sposób wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych wtedy należy pamiętać, aby dobrze osuszyć czyszczony silos.

photo2 1

Samemu, czy zdać się na specjalistów? 

Najbardziej niebezpieczne prace związane z obsługą silosów polegają na ich czyszczeniu w środku. Osoba, która wykonuje tę czynność bezwzględnie musi korzystać z asekuracji przynajmniej dwóch innych osób, a także stosować szelki i linę asekuracyjną. Często właśnie dostępność do powierzchni wewnętrznych determinuje decyzję o tym, żeby te czynności powierzyć specjalistom takim jak TETON clean. Firma ta posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług oraz wykfalifikowany zespół pracowników z uprawnieniami do prac na wysokościach, uprawnieniami alpinistycznymi oraz z uprawnieniami do prac w przestrzeniach zamkniętych, zapewniają swoim klientom kompleksowe wsparcie w utrzymaniu czystości i higieny. Zatrudniając profesjonalistów zyskuje się pewność prawidłowo wyczyszczonego silosu co przy okazji pozwala na wykrycie wszystkich uszkodzeń, ale przede wszystkim daje bezpieczeństwo, że nie dojdzie do wypadku w trakcie jego czyszczenia.

(rtr) materiał promocyjny

Udostępnij: