20.5°C

partnerzy:

reklama
Podróbki nie ochronią roślin fotolia

Podróbki nie ochronią roślin

Napisał  Lut 05, 2019

Rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego zbliża się dużymi krokami. Planując zakup środków ochrony roślin do wiosennych zabiegów, wystrzegajmy się podrobionych preparatów.

Podrobione i nielegalne środki ochrony roślin to nieprzebadane mieszaniny chemiczne o nieznanym składzie i nieprzewidywalnym mechanizmie działania – ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Kupując i stosując środki ochrony roślin zakupione z nielegalnych źródeł, rolnik naraża się na możliwość zakupu podróbki, a tym samym na ryzyko utraty plonu oraz zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska

Podrobione środki ochrony roślin stanowią 10-25% rynku. Tylko w ubiegłym roku na terenie 27 państw zatrzymano łącznie rekordową ilość 360 ton nielegalnych lub podrobionych pestycydów, która mogłaby być zastosowana na areale ok. 48 000 km2. W Polsce przeprowadzono ponad 800 kontroli, podczas których wykryto ponad 26 ton nielegalnych środków ochrony roślin.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do ochrony upraw stosować można wyłącznie środki dopuszczone do obrotu przez resort rolnictwa. Należy je nabywać w miejscach, które są uprawnione do sprzedaży tego rodzaju produktów, nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przypominamy, że wszystkie przypadki podejrzanych preparatów można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(rup) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama