21.6°C

partnerzy:

reklama
Szarek komośnik wykryty na plantacji buraka cukrowego w Wielkopolsce! fot. Paweł Pąk

Szarek komośnik wykryty na plantacji buraka cukrowego w Wielkopolsce!

Napisał  Maj 22, 2019

Rolnicy z zachodnio-północnej Polski uprawniający buraki mają nowe zmartwienie. Groźny szkodnik tego warzywa występujący do tej pory jedynie we wschodniej i południowej części kraju, pojawił się w Wielkopolsce.

Ten groźny szkodnik buraka cukrowego oraz innych buraków do tej pory znany był jedynie ze wschodu i południa kraju, gdzie zniszczył w ostatnich latach tysiące hektarów zasiewów buraka cukrowego zmuszając plantatorów do zmiany kierunku uprawy lub wykonania ponownego siewu. 21 maja 2019 odnaleziono szarka komośnika w Winnej Górze, gdzie oprócz kilku chrząszczy (identyfikację potwierdzono mikroskopowo – dr inż. Tomasz Klejdysz CBRA, IOR-PIB Poznań) stwierdzono również uszkodzenia młodych roślin buraka cukrowego.

Niepotwierdzone doniesienia o tym szkodniku pochodzą również z okolic Bydgoszczy oraz Gostynia. Szkodnik ten stał się jednym z większych wyzwań w ochronie roślin w ostatnich latach z uwagi na trudności w jego zwalczaniu oraz rozmiar szkód jaki powoduje. Obecnie w północno-zachodniej Polsce nie stwierdzono jeszcze tak dużych szkód jak na wschodzie kraju, jednak w kolejnych latach liczebność szkodnika może znacznie wzrosnąć i sytuacja może się zmienić.

Instytut Ochrony Roślin apeluje o regularne monitorowanie plantacji buraków i niezwłocznego reagowania w sytuacji pojawienia się szkodnika. Obecnie zarejestrowane są trzy preparaty do ograniczania liczebności szarka komośnika: Karate Zeon 050 CS (rejestracja stała), Proteus 110 OD oraz Cyperkill Max 500 EC (rejestracja czasowa).

(rup) jp / Źródło: Instytut Ochrony Roślin

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama