logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Jak przygotować sianokiszonkę dobrej jakości fotolia

Jak przygotować sianokiszonkę dobrej jakości

Napisał  Cze 20, 2019

O wysokiej jakości sianokiszonki decyduje kilka czynników, które mają wpływ na wartość odżywczą przygotowanej paszy. Jej jakość przekłada się na wydajność i zdrowie krów.

Prawidłowo sporządzona sianokiszonka stanowi bogate źródło białka i energii. O wyprodukowaniu dobrej sianokiszonki decydują następujące czynniki:
- Odpowiedni surowiec. Najbardziej wartościowe do zakiszania są rośliny motylkowe – koniczyna czerwona i lucerna w czystym siewie lub w mieszance traw.
- Właściwy termin zbioru traw – decyduje o nim faza wzrostu rośliny.Wiodące gatunki traw kosi się od początku do pełni kłoszenia, natomiast w przypadku roślin motylkowych od momentu pączkowania do początku kwitnienia.

Zbyt wczesny zbiór, gdy surowiec jest jeszcze zbyt wilgotny zmniejsza wartość energetyczną i nadaje się dla jałówek i krów zasuszonych. Takie pasze są również kwaśne, a co za tym idzie, mniej chętnie pobierane przez krowy. Natomiast opóźnienie koszenia i nadmierne wysuszenie (35-40% s.m.) powoduje, że staje się trudna do ubicia, często się zagrzewa, a także pleśnieje.

- Wysokość ścięcia. Za optymalną uważa się 5-10 cm, gdyż w ten sposób ogranicza się zanieczyszczenia zielonki. Zbyt niskie koszenie przyczynia się do niewłaściwej fermentacji i stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Ważne jest również, aby kosić suchą trawę, gdyż mokra zielonka zlepia się i nie podsusza skutecznie. Najlepszą porą koszenia są godziny południowe i popołudniowe z uwagi na najwyższą zawartość cukrów w roślinach.

- Właściwa wilgotność. Stopień podsuszenia zielonki ma znaczący wpływ na wielkość strat powstających w procesie kiszenia. Zielonka powinna być natychmiast po skoszeniu przetrząsana, aby jak najszybciej zaczęło się jej podsuszanie. Zawartość suchej masy powinna wynosić 30-35% w przypadku zakiszania w silosie, bądź 45% przy zakiszaniu w belach.

- Szybkość sporządzona kiszonki i dokładne ugniecenie to czynniki decydujące o jakości. Napełnianie silosu (pryzmy) nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni, a kolejne warstwy zielonki o grubości około 25 cm należy dobrze ugnieść (używając np. ciągnika). Wyeliminuje to powietrze z przestrzeni między roślinami i obniży straty powstałe na skutek rozwijania się niepożądanych mikroorganizmów.

Do zakiszania zalecane jest stosowanie specjalnych dodatków ułatwiających ten proces i poprawiających jakość sianokiszonek. Pobudzają one rozwój bakterii kwasu mlekowego i, co ważne, hamują rozwój niepożądanych bakterii. Zakiszaną zielonkę należy przykryć folią, która zapewni prawidłowe osiadanie pryzmy.
Sianokiszonki w belach należy owijać kiedy zielonka jest sucha, gdyż ma wtedy najwyższą możliwą zawartość suchej masy. Lepiej do tego celu wykorzystać folię w kolorze jasnym, która odbija promienie słoneczne i dzięki temu zapewnia lepsze warunki fermentacji.

(rzw) jm / opracowane na podstawie MODR

reklama